Aktualności

SkillsPoland 2022. Mistrzostwa Polski w zręcznościach zawodowych

W AmberExpo rozpoczyna się niezwykłe wydarzenie Mistrzostwa Polski w zręcznościach zawodowych – WorldSkills Poland – liderzy branż. Zwycięzcy będą walczyć w mistrzostwach Europy: EuroSkills 2023, które odbędą się również w Gdańsku.

SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół branżowych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Szanowni państwo, ja i 50 procent uczniów i uczennic szkół średnich – w technicznych i branżowych, jesteśmy bardzo podekscytowani – powiedziała Monika Chabior – zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

W ciągu 3 dni zmierzą się zawodnicy z całej Polski, aby wyłonić najlepszych, którzy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale EuroSkills 2023.

Gdańsk miastem zawodów

SkillsPoland to wspaniała inicjatywa, która w wyjątkowy sposób, podkreśla, że ważne jest to, co w Gdańsku trzymamy na topie, naszych priorytetów, czyli zawodowcy, zawodowstwo, fachowość pracy. Gdańsk jest miastem zawodów, uczymy uczniów i uczennice w nowoczesnych pracowniach jak ta, w ponad 90 zawodach. Współpracujemy z ponad 800 pracodawcami i pracodawczyniami, czyli firmami, które patronują klasom, wspierają rozwój naszych pracowni, przyjmują uczniów i uczennice na staż. Dla nas to, że jesteśmy gospodarzem tak wspaniałej imprezy to wielki zaszczyt, ogromna radość i mamy takie poczucie, że jest kolejna szansa, aby rozwijać Gdańsk jako miasto zawodowców, Gdańsk, jako miejsce wspaniałego rozwoju gospodarczego i też Pomorze jako miejsce dynamicznego rozwoju naszej gospodarki na bazie wielkich talentów naszych uczniów uczennic, pracowników, pracowniczek. Niezmiernie się cieszę, jestem bardzo podekscytowana tym, co za chwilę się zacznie, czyli samo wydarzenie SkillsPoland, ale też tym, co za rok czyli EuroSkills Poland. Jestem bardzo szczęśliwa, że w naszych zespołach możemy współpracować razem z zespołem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, aby takie wydarzenia właśnie tu uświetniały nasze działania edukacyjne. Bardzo, bardzo, dziękuję – powiedziała wiceprezydentka Gdańska, Monika Chabior.

SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku na gdańskich wydarzeniu, zobaczymy, aż 22 konkurencje: architektura krajobrazu, BIM/budownictwo cyfrowe, cukiernictwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika, obsługa gości hotelowych, piekarstwo, przemysł 4.0, rzeźnik, serwis restauracyjny, stolarstwo, spawalnictwo, technologia mody, zabiegi kosmetyczne. Podczas konkursu wystąpi ponad 200 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni) a oceniać ich będzie 100 sędziów z Polski i zagranicy.

Najlepsi z najlepszych – EuroSkills 2023

W tym roku w zasadzie wielka próba generalna, również w Gdańsku: nasze eliminacje krajowe, w ramach których wyłonimy zawodników, którzy będą reprezentować nasze państwo na tych niezwykłych zawodach w 22 konkurencjach. Do Gdańska przyjechało niemalże 200 młodych najlepszych zawodowców z całej Polski ,w tym również spora grupa uczniów i studentów z północy naszego kraju, z Pomorza. Przez 3 dni będą oni rywalizowali o to, by być tak naprawdę reprezentantem naszego kraju, w jednej z konkurencji na zawodach EuroSkills w 2023 roku. Zawodom towarzyszy – sędziuje grupa 150 sędziów ekspertów z Polski i z wielu innych krajów Europy, zrzeszonych w ramach inicjatywy WorldSkills, ale chciałbym zwrócić również uwagę na jedną bardzo istotną kwestię: nie byłaby możliwa organizacja takich zawodów, oczywiście, gdyby nie gościnność, gdyby nie wsparcie, które zostało nam udzielone przez gospodarzy, przez miasto Gdańsk; również nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania ze strony biznesu, przemysłu – powiedział Dawid Solak – zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i prezes EuroSkills Gdańsk 2023.

SkillsPoland to niepowtarzalna okazja dla odwiedzających na spróbowanie swoich sił w kilkunastu strefach „try a skill”, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. Wydarzenie uświetni panel dyskusyjny z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych.

Zobaczy to 100 tys. widzów!

Zwycięzcy SkillsPoland 2022 będą następnie reprezentować nasz kraj na międzynarodowych zawodach umiejętności branżowych – EuroSkills Gdańsk 2023.

To – jak podkreśla Aneta Mentel-Sadowska z WorldSkills Poland – największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce, a odbędzie się ono również na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO.

– W przyszłorocznych zawodach weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 znakomitych ekspertów z 31 państw, na arenach konkursowych o łącznej powierzchni 60 tys. metrów kw. Szacujemy, że EuroSkills 2023 zgromadzi ponad 100 000 widzów z Polski i z zagranicy – wylicza.

Wyłącznym organizatorem wydarzenie jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i SkillsPoland Sp. z o.o., Gospodarzem SkillsPoland 2022 jest Miasto Gdańsk, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a partnerem strategicznym wydarzenia została Fundacja Empiria i Wiedza.

Więcej informacji o inicjatywie WorldSkillsPoland i wydarzeniu SkillsPoland 2022.

https://worldskillspoland.org.pl/wydarzenia/skillspoland-2022/

https://worldskillspoland.org.pl/

https://www.facebook.com/WorldSkillsPoland/

https://www.linkedin.com/company/worldskillspoland/

https://www.instagram.com/worldskillspoland/

https://www.tiktok.com/@worldskillspoland

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie