Daj serce na Święta

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2021

Po roku przerwy spowodowanym pandemią, w 2021 roku w centrum Gdańska zorganizowaliśmy, zapewniając bezpieczne warunki sanitarne, Jarmark Bożonarodzeniowy, który przez 5 tygodni na terenie 8500m2 dawał radość mieszkańcom i turystom. Zorganizowaliśmy 49 stoisk gastronomicznych, 46 stoisk z prezentami i 26 stoisk spożywczych. Firma zaprosiła do współpracy wiele organizacji społecznych. Scenę ze św. Mikołajem udostępniliśmy dzieciom z osiedlowych i miejskich domów kultury. Lasy Państwowe przekazały choinki. Fundacja DKMS zapraszała do rejestracji dawców szpiku, Krwiobus RCKiK był do dyspozycji chętnych do oddania krwi. Daliśmy przestrzeń dla Magicznej Szafy, która służyła wymianie zabawek (tzw. toycrossing). Plenerowy punkt szczepień był do dyspozycji dla chętnych do zaszczepienia się przeciw Covid-19. Wsparliśmy także organizację spotkania wigilijnego dla osób w potrzebie organizowanej przez Ojców Dominikanów. Część przychodów ze sprzedaży kubeczków jarmarkowych w sklepie internetowym była przeznaczona dla Fundacji Hospicyjnej.

Efekty:

 • 100 zrealizowanych wydarzeń programowych z udziałem dzieci
 • 55 555 zł zebranych środków na Fundację Hospicyjną wspólnie z Grupą GPEC
 • 1 000 zabawek oddali Gdańszczanie w ramach #toycrossing’u
 • 2330 osób zaszczepiło się w plenerowym punkcie szczepień stworzonym razem z Copernicusem
 • 200 osób potrzebujących wzięło udział w 2 spotkaniach wigilijnych
 • 350 choinek przekazanych przez Lasy Państwowe pochodziły z wybranych terenów, sadzonych jako celowe nieużytki, które po wydarzeniu zostały zmielone celem użyźnienia innych upraw

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022

W 2022 roku pomocowym akcjom nie było końca. Nie da się ukryć, że stały się nierozłączną częścią Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. W tym roku Jarmark był największy w swojej ponad 20-letniej historii. Zajął przestrzeń ok. 16 000 m2 . Przestrzeń wypełniło 165 świątecznych stoisk, wśród których znajdowało się 61 stoisk gastronomicznych z ofertą z 20 kuchni świata, 78 stoisk rzemieślników i artystów oraz 26 stoisk z produktami spożywczymi. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, dzięki blisko 50 tys. osób z 179 państw świata zajął zaszczytne 2. miejsce w konkursie „European Best Christmas Market 2023”. Poza programem artystycznym realizowane były również pomocne akcje, korelujące z tymi z 2021 roku. Organizatorzy wsparli m.in. Fundację Hospicyjną, na którą środki zbierano z Grupą GPEC, jak i poprzez przekazanie części środków ze sprzedaży kubeczków jarmarkowych. W ostatnich dniach wydarzenia, za zakup dwóch lub więcej kubeczków można było „adoptować” pluszowego misia z Misiowej Bramy.

Efekty:

 • Zebrano razem z GPEC dla Fundacji Hospicyjnej 53 333 zł
 • Wigilia dla potrzebujących – świąteczny poczęstunek przygotowany przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy
 • Betlejem Dom Chleba – wydarzenie Caritas Archidiecezji Gdańskiej promujące ideę wolontariatu
 • Wspólne kolędowanie przedszkolaków gdańskich szkół oraz koncert charytatywny z którego środki przeznaczone zostały dla Fundacji Hospicyjnej
 • Pastorałki ukraińskie – inicjatywa amatorskiego chóru uchodźczyń wojennych mieszkających w Gdańsku, które w podziękowaniu za gościnę w Polsce odwdzięczyły się swoim występem
 • 3033 szt. kubków jarmarkowych u nowych właścicieli
 • 300 książek w świątecznym bookcrossingu
 • 300 misiów w Misiowej Bramie
 • Akcja SPEŁNIAMY MARZENIE – wsparcie MTG SA sprzętem komputerowym ze specjalnym sterownikiem podopiecznej MOPS GDAŃSK

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2023

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 przez cztery tygodnie wprowadzał w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Na terenie wydarzenia uruchomiono ponad 80 stoisk z rękodziełem oraz ponad 60 stoisk z gastronomią.

Jarmark Bożonarodzeniowy sprawił radość setkom tysięcy odwiedzających oraz mieszkańców Gdańska. Do współpracy zostało zaproszonych wiele organizacji społecznych. Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku można było dołączyć do akcji charytatywnych, które wspierały Fundację Hospicyjną. Poza wolontariuszami kwestującymi na rzecz Fundacji, pomagano także w inny sposób. Grupa GPEC wspólnie z AMBEREXPO zbierała środki w oryginalny, świąteczny sposób. W zimowym domku Grupy GPEC można było zakupić bilety, które uprawniały do uruchomienia „Magii Świąt”(instaspot) jednym guzikiem. Wpływ z biletów został przekazany dla podopiecznych Fundacji.

Do wsparcia Fundacji „zachęcały” również pluszaki z Misiowej Bramy, która przez trzy tygodnie Jarmarku zdobiła wejście do Pracowni św. Mikołaja w Zbrojowni, by następnie, po rozdzieleniu, trafić do domku Gdańskiej Organizacji Turystycznej, gdzie przy zakupie dwóch kubków jarmarkowych otrzymywało się pluszaka. Część środków ze sprzedaży jarmarkowych kubków trafi na konto Fundacji. Kwota zebrana podczas jarmarkowych akcji na rzecz Fundacji Hospicyjnej wyniosła ponad 55 tys. zł.

Na licytację, która odbyła się podczas Balu Charytatywnego Fundacji Hospicyjnej zostało przekazane cześć przedmiotów z jarmarkowej Świątecznej Skarbnicy Pomysłów – ponad 40 wystawców ze Zbrojowni umieściło w niej propozycje prezentów świątecznych, które po zakończeniu wydarzenia zostały przekazane na szczytny cel. Pozostałą część Skarbnicy organizator przekazał na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

„Daj Przyszłość – Piecza Zastępcza w Gdańsku” – to akcja, która podczas Jarmarku promowała adopcję i wsparcie dla rodzin zastępczych. Natomiast lokalny ośrodek integracyjny dla osób z upośledzeniem umysłowym zorganizował dwa dni warsztatów, podczas których powstawały ozdoby z masy solnej oraz uczono sztuki decoupageu. W warsztatach uczestniczyli podopieczni ośrodka, którzy prezentowali różne rękodzieła. Można było nabyć je jako cegiełkę wspierającą ośrodek.

Tradycją Jarmarku jest także pomoc najbardziej potrzebującym. Na zakończenie Jarmarku, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku została wybrana osoba, której organizatorzy Jarmarku, czyli MTG przekazały darowiznę w postaci niezbędnego do codziennego funkcjonowania sprzętu oraz produktów pierwszej potrzeby.

Odbyła się również Wigilia dla potrzebujących z inicjatywy Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy oraz Duszpasterstwa Akademickiego „Górka” działającego przy kościele dominikanów św. Mikołaja. MTG wynajęły przestrzeń na ten wyjątkowy czas i wsparły organizacyjnie, aby wspomóc szlachetną akcję. Na terenie jarmarku można było również wziąć udział w akcjach wymiany: zabawek – toycrossing oraz książek – bookcrossing. Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego środki zbierały również Fundacje: OmeaLIfe, Bez Hałasu czy Caritas.

Efekty:

 • 55 tys. zł zebranych środków na Fundację Hospicyjną wspólnie z Grupą GPEC
 • kilkuset potrzebujących pojawiło się na spotkaniu wigilijnym
 • przez cały Jarmark sprzedano ponad 5000 kubeczków jarmarkowych, a część dochodu ze sprzedaży trafiła na konto Fundacji Hospicyjnej
 • swoich właścicieli znalazło ponad 250 misiów
 • przekazano łóżka rehabilitacyjnego dla podopiecznej MOPR