Szpital Tymczasowy

Pierwsza edycja Szpitala Tymczasowego w Gdańsku utworzonego na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, rozpoczęła się w dniu 8 marca w AMBEREXPO i zakończyła swoją działalność  z końcem czerwca 2021 r.

Obiekt został przygotowany na 400 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem i dedykowany był mieszkańcom Pomorza. Grupa LOTOS SA jako inwestor projektu we współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA, COPERNICUS PL Sp. z o.o. dostosowała budynek do pełnienia funkcji infrastruktury kryzysowej co umożliwiło rozpoczęcie działalności szpitalnej. Za wyposażenie placówki odpowiadała Agencja Rezerw Materiałowych oraz Grupa LOTOS w koordynacji z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Szpital przez okres 4 miesięcy przyjął 808 pacjentów, w tym 90 pacjentów przebywało na Oddziale Intensywnej Terapii COVID-19. Średni czas pobytu pacjenta to 11 dni. Przez cały okres funkcjonowania Szpitala Tymczasowego opiekę nad pacjentem sprawowało 123 lekarzy, 233 pielęgniarki, 85 ratowników medycznych, 10 techników RTG/ elektroradiologów, 10 rejestratorek, 200 sanitariuszy (z firmy zewnętrznej – Fundacja Wodna Służba Ratownicza).

Przy Szpitalu Tymczasowym został utworzony także Punkt Szczepień przeciwko COVID-19, który zaszczepił prawie 135 000 osób.

Druga edycja Szpitala Tymczasowego trwała od 17 stycznia 2022 r. do końca marca 2022.
W tym czasie przyjęto ponad 500 pacjentów. W roli inwestora wystąpił Wojewoda Pomorski w koordynacji z Ministerstwem Zdrowia.