Aktualności

Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”

W piątek, 24 marca, podczas Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2023, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Bursztynowe Rzemiosło 2023. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wekowych: juniorzy oraz seniorzy. Wyłonieni laureaci zostali docenieni za umiejętności w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych.

Z roku na rok poziom przedstawianych prac rośnie, a jakość wykonania i ambitny wachlarz pomysłów owych realizacji nie pozostawiają wątpliwości, że polskie jubilerstwo stoi na wysokim poziomie. Konkurs ma na celu prezentację umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa, a także promocję biżuterii i wyrobów złotniczych wykonanych z wykorzystaniem „bałtyckiego Złota”.

Kilkuosobowa komisja konkursu wyłoniła laureatów, którzy zaprezentowali swoje prace w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów (młodzi złotnicy w wieku do 22 lat uczący się lub rozpoczynający pracę w zawodzie złotnika) oraz seniorów (osoby wykonujące zawód złotnika lub bursztynnika, posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe). Konkurs odbył się na podstawie jednego tematu – „Bursztynowe inspiracje – biżuteria”.

W konkursie brali udział uczestnicy, którzy zgłosili pojedyncze wyroby lub komplety biżuterii w kategorii biżuterii wykonanej z zastosowaniem metali szlachetnych, bursztynu i kamieni jubilerskich. Każdy uczestnik mógł zgłosić do czterech prac, które musiały zawierać elementy z bursztynu i nie mogły być wcześniej prezentowane.

Konkurs ma na celu popularyzowanie tradycyjnych i nowoczesnych technik złotniczych, a także zachęcenie do doskonalenia zawodowego i kreowania autorskiego wzornictwa zgodnego z indywidualnymi potrzebami. W tegorocznej edycji konkursu widoczna była dbałość o każdy szczegół wykonania, a prace prezentowane przez uczestników były bardzo zróżnicowane pod względem formy i stylu.

Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu.

“Bursztynowe inspiracje – biżuteria”, laureaci wśród seniorów:
  • I miejsce: Krzysztof Konrad Bondaruk – praca “Turkana Amber”
  • II miejsce: Dominika Gawlak-Długosz – praca “Zwiastunka”
  • III miejsce: Jacek Ostrowski – praca „Perła Bałtyku”
“Bursztynowe inspiracje – biżuteria”, laureaci wśród juniorów:
  • I miejsce: Iga Piasecka – praca “Ludzie jak kwiaty”
  • II miejsce: Sofiia Semeniuta – praca “Rozstrzaskane marzenia”
  • III miejsce: Hanna Jóźwicka – praca “Sekrety głębin oceanu”
Cała trójka laureatów w kategorii juniorzy to uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
Wyróżnienie
Jędrzej Frączek za pracę „Antena zagłady”
Dominika Plaminiak za pracę „Pierwszy taniec”
Weronika Zarębska za pracę ” Na miarę XXI wieku”
Paulina Wróbel za pracę „Muszlak”

W uroczystości rozdania nagród w 20. Konkursie Złotników i Jubilerów “Bursztynowe Rzemiosło” uczestniczyła m.in. zastępca prezydenta Gdańska ds. ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior oraz radni miasta Gdańska: Andrzej Kowalczys i Przemysław Malak.

 

@amberexpo Podczas AMBERIF SPRING 2023 rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”. #biżuteria #bursztyn #AMBERIF #AMBERIF2023 #gdansk #amberexpo #konkurs #wydarzeniabiznesowe #polskabizuteria #projektowaniebiżuterii #targi #jubilerstwo #wartotubyć ♬ TIME TRAVEL – BIFFUZI

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie