Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy

To tu, poczuć można wyjątkowy, świąteczny klimat z życzeniami #NajlepszychŚwiąt dla Wszystkich!

Od  18 listopada rozpoczyna się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. Ten wyczekiwany, wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil potrwa do 23 grudnia.

Budujmy dobrą markę miasta Gdańska – zaapelowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska do zgromadzonych na Targu Węglowym.

Szanowni Państwo, jak widzicie wokół nas powstaje infrastruktura niezbędna do tego, żeby był tutaj dobry klimat. Dobry klimat tworzą ludzie, ale dobry klimat tworzy także atmosfera świąteczna. Myślę, że w tych trudnych czasach wszyscy bardzo mocno potrzebujemy tego, żeby w przyjemnym miejscu móc się spotkać. Dlatego bardzo się cieszę, że miasto Gdańsk wraz z licznymi partnerami Tworzy konsekwentnie od kilku lat markę jarmarku – powiedziała prezydent miasta Gdańska.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska zamienią się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Miejsce wokół nas przepełni się pięknym energooszczędnym oświetleniem, dobrym klimatem, dobrym jedzeniem. Ale co bardzo ważne jarmark bożonarodzeniowy, to także impuls dla lokalnej gospodarki. Ponad 60% wystawców to lokalni przedsiębiorcy, restauratorzy, wytwórcy różnych pięknych dóbr kojarzących się także z lokalnym przemysłem – dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to miejsce, w którym naprawdę mocno poczujemy świąteczny klimat! To wydarzenie stworzone dla wszystkich miłośników świątecznej atmosfery, zarówno dla mieszkańców Trójmiasta i okolic, jak i turystów z Polski i zagranicy.

Bardzo się cieszymy, że już 18 listopada wystartuje coroczne święto gdańszczan, Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku będzie on połączeniem tradycji z nowymi elementami, tak aby każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie – powiedział Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Prezentów szukamy na jarmarku!

Na jarmarku zagości 155 stoisk oferujących niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. To doskonałe miejsce, w którym można będzie zrealizować unikatowe pomysły na prezent. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików,  świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej.

Przy Forum Gdańsk pojawi się mini jarmark, gdzie będzie można znaleźć 11 dodatkowych stoisk bożonarodzeniowych. W tym roku zależało nam na upłynnieniu ruchu, będziemy swobodniej przemieszczać się pomiędzy stoiskami -dodał Paweł Orłowski.

Kuchnie świata na Jarmarku

Na smakoszy odwiedzających jarmark poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami czekają potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta będzie szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będzie można próbować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków będą kosztować currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.

Wśród nowości kulinarnych pojawią się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

Mroźna polska zima niestraszna, gdy w zasięgu ręki gorące czekolady, doskonale dobrane mieszanki herbat, a dla pełnoletnich grzane wino z aromatycznymi przyprawami. Rozgrzewające napoje smakują najlepiej w jarmarkowym, kolekcjonerskim kubku, co roku w innym wzorze. Zachęcamy do zakupu kubeczków również dlatego, że część przychodu  z ich sprzedaży będzie przekazana dla Hospicjum.

,,Niech zagrają Święta!”

Dzięki współpracy z innymi podmiotami pojawią nowe iluminacje, m.in. anielskie skrzydła, fontanna zrealizowana przy współpracy z firmą Wedel, czy leśna altana zrealizowana we współpracy z Lasami Państwowymi. Jarmark, to czas nadziei a także pomagania innym, pamiętajmy o tym odwiedzając nasze stoiska – powiedział Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Program Jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas  „Kolędowania na głosy” będzie można podziwiać niezwykły kunszt wykonania świątecznych piosenek i kolęd przez chóry, podczas „Radosnego Kolędowania” będzie można poczuć moc i energię młodych wykonawców,  natomiast nostalgicznie nastroi nas „Carillonowe Kolędowanie”.

„Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza Polskiego Języka migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje czy codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego.

Ciekawostki z życia lasu, pogadanki i  pokazy ptaków drapieżnych, muzyka lasem malowana,  to tylko kilka atrakcji przygotowanych przez Pomorskich Leśników  w ramach „Świątecznej edukacji”.

„Świąteczne Pomaganie” – czas przygotowań do Świat Bożego Narodzenia to okres szczególny i wyjątkowy. Realizując  Jarmark Bożonarodzeniowy nie zapominamy, że przede wszystkim to czas nadziei, miłości,  jedności, niesienia pomocy innym. Dla tego na Jarmarku nie może  zabraknąć akcji charytatywnych.

„Świąteczne Stopklatki” jarmarkowa scenografia, to idealne tło do uchwycenia ulotnych chwil na pamiątkowych fotografiach. Obok cieszącego się w zeszłym roku niezwykła popularnością świetlistego tronu św. Mikołaja pojawią się premiery! Podświetlany napis Jarmark w zimowej odsłonie, anielskie skrzydła dla dużych i małych, sanie z prezentami, altana i fontanna. Do wspólnych fotek pozować będą św. Mikołaj, olbrzymie laski cukrowe czy ozdobne bombki ( Szczudlarze) oraz nasze wizytówki – maskotki Państwo Orzechowscy czyli  jarmarkowy Dziadek i Babcia do orzechów.

To ważne, że w tych trudnych czasach będziemy mogli cieszyć się Jarmarkiem. Dzięki niemu możemy kontynuować promocję turystyczną, a sezon w Gdańsku trwać będzie całe 12 miesięcy. Jesteśmy jednym z dwóch miast w Polsce, które bierze udział w konkursie European Best Christmas Market. Już teraz zachęcam do głosowania, co pozwoli pokazać się całej europie i całemu światu. Jarmark Gdański uważany jest za jeden z najbardziej romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Liczymy i zapraszamy do przyjazdu gości ze Skandynawii i Niemiec, którzy do tej pory bardzo licznie odwiedzali naszą imprezę. To jest ten czas, kiedy faktycznie możemy pokazywać, że Gdańsk jest miastem, gdzie nie tylko latem i na plaży, można spędzać czas, bo w okresie zimowym, mam nadzieję, że wraz z zimową aurą, można tu spędzić miło nie tylko weekendy, ale także dłuższe okresy. W trakcie wydarzenia będziemy także promowali nową odsłonę projektu „Smaki Gdańska” i zachęcamy do próbowania starogdańskich potraw – powiedział Łukasz Wysocki – Prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Łoś ma głos

Niekwestionowaną gwiazdą jarmarku jest lubiany przez wszystkich łoś Lucek mówiący ludzkim głosem! Zabawia odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy od kilku lat, a jego popularność wciąż rośnie. Czeka na swoich fanów w Łosiowym zakątku na ul. Bogusławskiego, gwarantuje tradycyjne łosiowe suchary.

Jarmark w Zbrojowni od 2 grudnia

Po przerwie, jarmark zawita ponownie w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP, gdzie został stworzony Artystyczny Zakątek. Będą tu mieli w czym wybierać wszyscy ceniący wartość i urodę artystycznego rękodzieła. Oferta będzie bardzo bogata,  będzie można znaleźć unikatowe wyroby artystyczne i rękodzieło takie jak: drewniane szopki, kosmetyki naturalne, drewniane puzzle, ręcznie robione kartki świąteczne, drewniane modele, ręcznie robione latarenki i  obrazy.

W „Świątecznej Pracowni” będą się odbywały  – warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne,  a także prezenty od serca – własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Po pracowicie spędzonym czasie będzie można odpocząć układając puzzle czy rozgrywając partyjkę w gry planszowe. Najmłodszych zapraszamy na seanse filmowe w Treflikowym kinie, a także na spotkania i zabawy z Treflikiem.

Tu będzie można wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu.

Atrakcją Artystycznego Zakątku będzie też „Misiowa Brama” przygotowana we współpracy z firmą SMYK.

W święta działamy razem!

Czas świąteczny skłania do integracji i działania w ramach wspólnego dobra. Tradycyjnie już idea ta znajdzie swoje odzwierciedlenie również podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Potwierdzeniem, że w święta warto, a nawet trzeba pomagać, będzie m.in. akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w śnieżnej kuli napędzanej rowerem. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety Jarmarku.

Jarmarkowe nowości!

W tym roku mamy wyjątkową premierę, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane ożywione dziadki do  orzechów – „Państwo Orzechowscy”, ich charakterystyczne stroje wzorowane na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu utrzymane są w stylistyce wizerunkowej jarmarku. Niestety nie mają jeszcze swoich imion i pewnie nie czują się z tym najlepiej. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu naszym jarmarkowych gości niebawem szybko się to zmieni.

Nowością na tegorocznym jarmarku jest również ogromny, świetlny napis „JARMARK”, który ustawiony w sercu Targu Węglowego będzie znakomitym miejscem do wykonywania pamiątkowych fotografii. Podobnie jak niezwykłe, anielskie skrzydła z Anielskiego Zakątku na ul. Tkackiej.

Po raz pierwszy  w tym roku pojawią się nowe jarmarkowe gadgety, będą to pyszne pierniki, aromatyczna kawa jarmarkowa i kolorowe magnesy. Wszystkie dostępne w bajkowym domku GOTu  w sercu jarmarku.

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest kalendarz w Bramie Adwentowej. Jego tajemnice, codziennie od 1 do 23 grudnia odkrywają żołnierze Garnizonu Gdańskiego ku uciesze miłośników słodkości. W tym roku Partnerem Kalendarza Adwentowego jest firma WEDEL, która zadba o czekoladową, słodką zawartość okienek.

Głosujemy na Gdańsk!

Jarmark Bożonarodzeniowy postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego bajkowa, świąteczna atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów. W tym roku gdański jarmark  po raz kolejny został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market. Głosy będzie można oddawać poprzez portal  www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia 2022 r. (można oddawać jeden głos dziennie z jednego IP).
W 2019 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku jako jedyny w Polsce, dzięki Państwa głosom zajął trzecie miejsce!

Wyjątkowy klimat Jarmarku doceniają też turyści,  których z roku na rok jest coraz więcej. Z myślą o nich na jarmarku działa prowadzony przez GOT Punkt Informacji Turystycznej.

Jarmark Bożonarodzeniowy to coroczne wydarzenie, które jest jedną z inicjatyw miejskich odbywających się w ramach akcji „Odpalamy Święta w Gdańsku”.

Iluminacje świetlne

Jarmark Bożonarodzeniowy tradycyjnie rozbłyśnie świątecznymi lampkami – śnieżynkowymi bramami wprowadzającymi na Jarmark oraz świetlnym niebem na ul. Bogusławskiego. Na środku Targu Węglowego powstanie, przygotowana we współpracy z Lasami Państwowymi – nowa „Leśna Altana „. Dla tych grzecznych, dla których Mikołaj ma prezenty, czekać będą fotopunkty ze skrzydłami anioła a dla młodszych – odpowiednio mniejsze skrzydełka. Śnieżne sanie sunąć będą z zaproszeniem na świąteczne zakupy do Forum Gdańsk.

Wszystkie iluminacje od lat przygotowujemy z poszanowaniem środowiska – stosujemy miękkie, żółte światło i wykonujemy je w energooszczędnej technologii EKO LED. To szczególnie istotne w czasach kiedy zwracamy dużą uwagę na zużycie energii elektrycznej – całość kosztów przez nowe elementy iluminację wynoszą około 8,80 złotych dziennie

Jarmark Bożonarodzeniowy to największa zimowa atrakcja turystyczna Gdańska. Iluminacje są sezonowymi atrakcjami turystycznymi, ściągając na Główne Miasto i historyczne Śródmieście tysiące ludzi, dzięki czemu lokalny biznes (restauracje, sklepy, hotele) ma się w tym okresie dobrze. Dając zatrudnienie oraz dodatkowe przychody, korzyści z rozświetlenie Jarmarku są zdecydowanie wyższe niż koszty.

W dobie kryzysu energetycznego wszyscy powinniśmy oszczędzać. My też to robimy – wybierając światła LED zamiast żarówek.

Wszystkie iluminacje są energooszczędne i bazują na technologii eko-LED. Potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku pobierają 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona 1 lodówka. Jeden wieczór iluminacjami na Jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.

 

JARMARKOWE ATRAKCJE NON STOP

ANIELSKI MŁYN – patrz do góry na figury!

FABRYKA PREZENTÓW W DOMKU ŚW. MIKOŁAJA – kup oficjalne jarmarkowe gadżety na świąteczne prezenty

GADAJĄCA SKRZYNKA KATARZYNKA – wrzuć list do św. Mikołaja

BRAMA ADWENTOWA – podziwiaj Jarmark z góry

MAGICZNE SANIE MIKOŁAJA – wypróbuj symulator lotu

CHOINKA MŁODYCH GDAŃSZCZAN – poczuj nastrój Świąt

MAGICZNA KULA Z WIRUJĄCYM ŚNIEGIEM – pstryknij fotkę na pamiątkę, daj serce na Jarmarku, wesprzyj Fundację Hospicyjną. Zaprasza Grupa GPEC!

KARUZELA Z RUMAKAMI – zakręć się!

ŁOŚ LUCEK – posłuchaj – mówi ludzkim głosem!

ZAGAJNIK Z KAPLICZKĄ – zatrzymaj się na chwilę

JARMARKOWA SCENA – podziwiaj występy lub zrób świąteczną fotkę na tronie św. Mikołaja

WYSTAWA LAUREATÓW NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO / Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy , Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (10-31.12)

ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE –

130 elementów iluminacji świetlnej, 60 różnych rodzajów

▪ 6 sprawdzone lokalizacje na terenie całego Gdańska

▪ 3 nowe miejsca – Zaspa, Wrzeszcz, Stare Miasto

▪ Nowe wątki tematyczne – gdańscy mieszczanie, bursztynowy przy Muzeum Bursztynu, lotniczy na d. Pasie Startowym Lotniska na Zaspie

▪ Kurtyna świetlna w Parku Oliwskim

Wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym to dla wielu gdańszczan obowiązkowy punkt przedświątecznych przygotowań. W klimatycznym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku gra niewątpliwie pierwsze skrzypce!

 

Najważniejsze informacje:

Jarmark Bożonarodzeniowy – 18 listopada-23 grudnia

Jarmark Bożonarodzeniowy w Zbrojowni – 2-23 grudnia

Stoiska dostępne dla zwiedzających:

niedziela – czwartek 12.00-20.00, piątek – sobota 12.00-21.00

Lokalizacja: Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Dziedziniec Forum

WWW: bożonarodzeniowy.pl
FB: facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk
INSTAGRAM: instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy/
TIK TOK: @gdansk_bozonarodzeniowy

 

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie