Wydarzenia

ILUMINACJE ŚWIETLNE

Odpalamy Święta w Gdańsku zaplanowano na 5 grudnia. Nie zabraknie popularnej wśród fotografujących kurtyny świetlnej w Parku Oliwskim, świetlnego tramwaju na Moście Zielonym i wielu innych znanych już gdańszczanom ozdób, ale będą też nowości – wśród nich m.in. samolot na Zaspie. Tego dnia zapalone uroczyście zostaną także lampki na miejskiej choince, która tradycyjnie stanie obok Fontanny Neptuna.

Jakie iluminacje przygotowały Międzynarodowe Targi Gdańskie?

Dekoracje pojawią się w dziewięciu lokalizacjach. I tak, w Parku Kuźniczki we Wrzeszczu, zaplanowano m.in. świetlną altanę, dobosza, dekoracje latarniowe i napis „Wesołych Świąt”. Na Moście Zielonym, podobnie jak w poprzednich latach, pojawi się świetlny tramwaj, a na Moście Stągiewnym – iluminacja autobusu. W Parku Oliwskim nie zabraknie magicznej kurtyny świetlnej, a także żaglówek 3D i królewskiego pawia – także w formacie 3D. Świetlne dekoracje pojawią się też w innych częściach parku.

W Parku im. Jana Pawła II na Zaspie pojawi się, wspomniany już, samolot, a także inne, mniejsze dekoracje, ale także związane z motywem samolotów. W Parku Oruńskim oświetlona zostanie tamtejsza altana, będzie też Łabędź 3D i iluminacja ogromnego prezentu. Przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście zaplanowano ustawienie lunety i siedziska Heweliusza, a także bursztynowe bombki na latarniach w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Natomiast na Skwerze Kobzdeja, na Głównym Mieście, staną iluminacje nawiązujące do dawnych mieszczan. Będzie więc Dama, Chłopiec Gdański, Dworska Para i Gdańska Para. Do tego na tamtejszej pergoli zawieszona zostanie girlanda. Iluminacje pojawią się też na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie. Będą to trzy dźwigi, w tym jeden z prezentem, oraz kotwica.

Kilkanaście iluminacji już świeci się po zmroku na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego, a więc na Targu Węglowym, ul. Tkackiej i Bogusławskiego.

Jarmark Bożonarodzeniowy tradycyjnie rozbłysnął świątecznymi lampkami – śnieżynkowymi bramami oraz świetlnym niebem na ul. Bogusławskiego. Na Targu Węglowym stanęła Leśna Altana, a na ul. Tkackiej – fotopunkty ze skrzydłami anioła w dwóch rozmiarach. Przy Katowni stanęły z kolei śnieżne sanie.

We wszystkich tych iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku pobierają 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona 1 lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.

 

 

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie