Aktualności

Uroczyste otwarcie świątecznego jarmarku. Czuć już klimat świąt!

Widowiskową Paradą rozpoczęła się w sobotę tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. W barwnym korowodzie udział wzięli mieszkańcy, gdańszczanie w dawnych średniowiecznych strojach, kupcy i bębniarze. Świąteczne kramy będzie można odwiedzać do 23 grudnia.

Rozpoczyna się najpiękniejszy czas w roku, czas pięknych zapachów świątecznych, wspaniałych potraw, pięknych dekoracji i na choinkę i do naszych domów. Rzemiosła, które możecie tutaj również na tym jarmarku zakupić. Ale przede wszystkim spotkania z drugim człowiekiem. Jest to czas rozmowy spojrzenia sobie w oczy, w którym możemy sobie również wybaczyć wszystkie nasze grzechy, które wzajemnie sobie uczyniliśmy. Jest to piękny czas, w którym siadamy do wspólnego stołu również z naszymi gośćmi – powiedział na uroczystym otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Piernikowa parada, nawiązująca do tradycji związanych z „katarzynkowymi” zwyczajami przemaszerowała wzdłuż rozstawionych na Targu Węglowym kramów. A wszystko w wyjątkowej, świątecznej scenografii.

W tym roku to będzie wyjątkowy czas, bo do naszych stołów będą również siadali nasi goście z Ukrainy. Przyjmijmy ich gorąco, przyjmijmy ich bardzo ciepło i stwórzmy im taki dom, na ile jest możliwość stworzenia takiego domu poza Ukrainą. Pomyślmy również o tych wszystkich, którym tego domowego ciepła w tej chwili brakuje. Oby najbliższy czas przyniósł pokój na świecie i pokój Ukrainie – dodał wiceprezydent Gdańska.

Kuchnie świata na Jarmarku

Cieszę się bardzo, że wśród smakołyków z całego świata i wśród stoisk, które tutaj państwo będziecie mogli odwiedzać, ponad 50% to są stoiska gdańskich restauratorów. Życzę wszystkim Państwu, żeby był to piękny czas przygotowań do Świąt. Bawmy się, radujmy i przede wszystkim myślimy o drugim człowieku – powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Na smakoszy odwiedzających jarmark poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami czekają potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta będzie szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będzie można próbować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków będą kosztować currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.

Wśród nowości kulinarnych pojawią się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

Zagłosuj na Gdańsk w konkursie na najlepszy jarmark świąteczny w Europie!

W tym roku gdański jarmark po raz kolejny został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market”.
Jarmark w Gdańsku uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Został już wyróżniony w przeszłości. Tak i w tym roku nasz Jarmark też został nominowany do europejskiego konkursu „Best Christmas Market”. Można głosować na nasz jarmark od 25 listopada do 8 grudnia. Oddać głos można na naszej stronie www.bożonarodzeniowy.pl – mówi Dorota Solochewicz Manager ds. organizacji targów i wydarzeń MTG.SA

W konkursie biorą udział największe i najpiękniejsze miasta Starego Kontynentu. Konkurencja jest ostra – Bazylea, Wiedeń, Bruksela, Edynburg, Praga czy Tallin to tylko niektórzy z uczestników. Jednak Gdańsk nie raz udowadniał, że dla jego mieszkańców nie ma rzeczy niemożliwych!

Głosujmy wszyscy, a nasze cudowne miasto z pewnością znajdzie się w czołówce!

„Niech zagrają Święta!”
Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas „Kolędowania na głosy” będzie można podziwiać niezwykły kunszt wykonania świątecznych piosenek i kolęd przez chóry, podczas „Radosnego Kolędowania” będzie można poczuć moc i energię młodych wykonawców, natomiast nostalgicznie nastroi nas „Carillonowe Kolędowanie”.

„Świąteczne Stopklatki” jarmarkowa scenografia, to idealne tło do uchwycenia ulotnych chwil na pamiątkowych fotografiach. Obok cieszącego się w zeszłym roku niezwykłą popularnością świetlistego tronu św. Mikołaja pojawią się premiery! Podświetlany napis Jarmark w zimowej odsłonie, anielskie skrzydła dla dużych i małych, sanie z prezentami, altana i fontanna. Do wspólnych fotek pozować będą św. Mikołaj, olbrzymie laski cukrowe czy ozdobne bombki oraz nasze wizytówki – maskotki Państwo Orzechowscy, czyli jarmarkowy Dziadek i Babcia do orzechów.

Łoś ma głos

Niekwestionowaną gwiazdą jarmarku jest lubiany przez wszystkich łoś Lucek, mówiący ludzkim głosem! Zabawia odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy od kilku lat, a jego popularność wciąż rośnie. Czeka na swoich fanów w Łosiowym zakątku na ul. Bogusławskiego, gwarantuje tradycyjne łosiowe suchary.

Jarmark w Zbrojowni od 2 grudnia
Po przerwie, jarmark zawita ponownie w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP, gdzie został stworzony Artystyczny Zakątek. Będą tu mieli w czym wybierać wszyscy ceniący wartość i urodę artystycznego rękodzieła. Oferta będzie bardzo bogata, będzie można znaleźć unikatowe wyroby artystyczne i rękodzieło takie jak: drewniane szopki, kosmetyki naturalne, drewniane puzzle, ręcznie robione kartki świąteczne, drewniane modele, ręcznie robione latarenki i obrazy.

Jarmarkowe nowości!

W tym roku mamy wyjątkową premierę, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane ożywione dziadki do orzechów – „Państwo Orzechowscy”, ich charakterystyczne stroje wzorowane na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu utrzymane są w stylistyce wizerunkowej jarmarku.

Nowością na tegorocznym jarmarku jest również ogromny, świetlny napis „JARMARK”, który ustawiony w sercu Targu Węglowego będzie znakomitym miejscem do wykonywania pamiątkowych fotografii. Podobnie jak niezwykłe, anielskie skrzydła z Anielskiego Zakątku na ul. Tkackiej.

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest kalendarz w Bramie Adwentowej. Jego tajemnice, codziennie od 1 do 23 grudnia odkrywają żołnierze Garnizonu Gdańskiego ku uciesze miłośników słodkości. W tym roku Partnerem Kalendarza Adwentowego jest firma WEDEL, która zadba o czekoladową, słodką zawartość okienek.

Najważniejsze informacje:

Jarmark Bożonarodzeniowy – 18 listopada-23 grudnia

Jarmark Bożonarodzeniowy w Zbrojowni – 2-23 grudnia

Lokalizacja: Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Dziedziniec Forum

Stoiska dostępne dla zwiedzających:
niedziela – czwartek 12.00-20.00,

piątek – sobota 12.00-21.00

WWW: bożonarodzeniowy.pl
FB: facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk
INSTAGRAM: instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy/
TIK TOK: @gdansk_bozonarodzeniowy

 

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie