Aktualności

Pomorze dla przyszłości polskiej energetyki. Marcowe targi i konferencja PowerConnect Energy Summit miejscem ważnych dyskusji

Pomorze staje się zielonym sercem Polski – tymi słowami Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz rozpoczęła konferencję prasową zapowiadającą marcowe targi i konferencję PowerConnect Energy Summit, które odbędą się w AMBEREXPO w Gdańsku w dniach 26-28 marca 2025. Podczas wydarzenia będzie poruszanych wiele ważnych tematów związanych z transformacją energetyczną Polski, która największy wymiar dla kraju będzie miała na Pomorzu.

PowerConnect Energy Summit to nowość w kalendarzu wydarzeń Międzynarodowych Targów Gdańskich. Premiera energetycznych targów i konferencji nastąpi w marcu.

– Pomorze staje się zielonym sercem Polski, które będzie zmieniało oblicze energii w naszym kraju. Zaczynamy budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Kolejny ważny element to farmy wiatrowe na Bałtyku. Trzeba jednak pamiętać, że poza dużymi inwestycjami musimy działać także jako samorządy. Każdy z osobna pracuje na własną zmianą energetyczną – mówi Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska.

– W transformacji liczą się nie tylko widoczne zmiany. To również zmiana gospodarcza, koło zamachowe dla naszych przedsiębiorców. Nowe miejsca pracy czy nowe kierunki na studiach. To także umocnienie naszej sytuacji politycznej. Warto być samowystarczalnym, aby czuć się bezpiecznie. Inwestowanie w polską energię jest umocnieniem naszego miejsca na arenie międzynarodowej. O tych wszystkich kwestiach będziemy rozmawiać podczas marcowego wydarzenia w AMBEREXPO – dodaje.

Nadrzędnym celem PCES jest zbudowanie silnej społeczności firm, które chcą dzielić się swoimi pomysłami i wiedzą, by skutecznie zwiększać udział w transformacji energetycznej w Polsce. W jednym miejscu spotkają się liderzy rynku, wyspecjalizowani podwykonawcy, innowacyjne firmy technologiczne, uznani eksperci oraz decydenci odpowiedzialni za rozwój branży w Polsce i za granicą.

– Gdańsk po raz kolejny staje się miejscem ważnej dyskusji – pod względem geopolitycznym czy zmian klimatycznych. W naszym mieście stawiamy sobie ambitne cele związane z zeroemisyjnością i podnoszeniem efektywności energetycznej. Widzimy szanse w tym procesie dla gdańskiego i pomorskiego przemysłu, ale także wyzwania, o których trzeba dyskutować. PowerConnect Energy Summit będą do tego idealnym miejscem – mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydent Gdańska.

Transformacja energetyczna to m.in. pojawianie się na Pomorzu nowego przemysłu, data centers czy magazynów energii. Wiąże się to także ze stworzeniem warunków dla rozwoju krajowych firm, które będą w stanie wpisać się w łańcuch dostaw. Miejscem, które może przyczynić się do rozwoju takich przedsiębiorstw stanie się naturalnie PCES. W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. Suppliers Day kilku kluczowych firm, gdzie będzie można zgłębić procesy zakupowe, platformy, wymogi techniczne, formalne czy organizacyjne.

–  Musimy wykorzystać i wykorzystamy szansę pojawiającą się w sprzyjających dla nas okolicznościach, związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej. Cała Unia będzie obserwować to, co dzieje się w Polsce. Jeśli w sposób naturalny wykorzystamy synergię rozwijającego się na północy offshore, elektrowni jądrowej oraz świetnie zorganizowanych tu targów i konferencji, to wydarzenie będzie skazane na sukces – uważa Sławomir Staszak, prezes Zarządu Energi SA.

–  Od wielu miesięcy zasiadam w radzie programowej PowerConnect, gdzie tworzymy strategię wydarzenia. Liczę na to, że konferencja tylko potwierdzi fakt, że nasz region oraz Gdańsk staną się soczewką skupiającą najważniejsze przedsięwzięcia i najważniejsze osoby z branży energetycznej. Wektory transformacji energetycznej przesuwają się na północ, a Energa aktywnie bierze w niej udział. Przez trzy kwartały br. prawie 60 proc. energii wyprodukowanej w Grupie Energa pochodziło z odnawialnych źródeł energii – dodaje.

Transformacja energetyczna daje szanse związane z zatrudnieniem w tym sektorze, jak i w branżach pokrewnych. Dlatego podczas PowerConnect poruszane będą tematy związane z kształceniem kadr i ułatwiania młodym osobom wejścia na rynek pracy, a także przekwalifikowania aktywnych zawodowo, którzy są otwarci na pracę w energetycznym sektorze.
Ostatni dzień PCES, dedykowany kwestiom kariery, będzie szansą dla jednych i drugich – do lepszego poznania aktualnych oczekiwań sektora energetycznego.

– Cieszymy się, że możemy być w projekcie PowerConnect. Jesteśmy grupą technologiczną, która składa się z kilkunastu spółek, obecną na trzech kontynentach. Wyodrębniliśmy z tego 5 spółek, które stworzyły ASE Holding – swoim zakresem obejmują one wszystkie pola transformacji energetycznej – mówi Piotr Bieniasz-Krzywiec, wiceprezes Zarządu ASE Holding.

PCES ma łączyć małe i średnie przedsiębiorstwa z dużym biznesem. Uczyć i prowokować rozmowę,  jak choćby z grupą ASE, która stanowi dowód jak ambicja i marzenia mogą stworzyć największą z grup inżynierskich w naszym kraju. Z szerokimi kompetencjami – od atomu, przez sieć energetyczną po nowe rozwiązania energetyczne.

– Bardzo nam zleży, aby Targi i Konferencja uplasowały się na niełatwym rynku jako energetyczne TRAKO. Abyśmy spotykali się w AMBEREXPO i rozmawiali o energetyce jako transformacji w rejonie morza Bałtyckiego – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

– Skupiamy się nie tylko na konferencji, ale także na przestrzeni targowej. W niej przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw spotkają się m.in. z władzami lokalnymi, ale także z dużym biznesem. Dzięki temu będą mogli odważyć się wejść poziom wyżej i uczestniczyć w wielkim skoku energetycznym w naszym kraju – kończy prezes MTG.

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie