Aktualności

Obchody 5. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

12-14 stycznia 2023, czyli piątek, sobota, niedziela – to trzy dni uroczystości, które upamiętnią 5. rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Głównym punktem będzie spotkanie przy pamiątkowej płycie, która znajduje się nieopodal Złotej Bramy – w sobotę, 13 stycznia o godz. 19.00. Na tę uroczystość Miasto przygotowało dla uczestników flagi narodowe i flagi Gdańska. Godzinę później w Bazylice Mariackiej odbędzie się widowisko słowno-muzyczne z udziałem uznanych artystów – wstęp wolny.

Bądźmy razem w 5. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza

O zaplanowanych formach upamiętnienia zmarłego prezydenta opowiedziano podczas konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności.

– Pewnie wielu z nas trudno uwierzyć, ale za 2 tygodnie minie 5 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Ich skutkiem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć i upamiętnić pana prezydenta do bycia razem. Myślę, że chyba każdemu z nas pozostało w pamięci jednoczenie się ludzi. Kiedy najpierw czekaliśmy na wieści, czy uda się pana prezydenta uratować i potem, kiedy w Europejskim Centrum Solidarności, tłumy żegnały pana prezydenta przed odprowadzeniem go na miejsce wiecznego spoczynku. Wtedy wszędzie chcieliśmy być razem i także te wydarzenia, które przygotowaliśmy w tym roku, wspólnie z różnymi środowiskami, są dla każdego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Dodała, że otaczająca nas rzeczywistość wciąż pokazuje, że hejt się nie skończył, lecz dalej zbiera swoje żniwo.

– Zachęcam, żebyśmy także w tę rocznicę oddali się refleksji i temu, co każdy z nas może zrobić, aby przeciwdziałać mowie nienawiści i byciu wrogiem drugiemu człowiekowi – podkreśliła prezydent Gdańska.

PROGRAM WYDARZEŃ POŚWIĘCONYCH PREZYDENTOWI ADAMOWICZOWI:
12 stycznia (piątek)
11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
18.00 / promocji książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS

13 stycznia (sobota)
12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta
16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny. Transmisja na www.gdansk.pl
19.00 / Wiec z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz – złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą. Transmisja na www.gdansk.pl
19.30 / modlitwa międzywyznaniowa w Bazylice Mariackiej. Transmisja na www.gdansk.pl
20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców w Bazylice Mariackie. Transmisja na www.gdansk.pl

14 stycznia (niedziela)
12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / Bazylika Mariacka. Transmisja na www.gdansk.pl
13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów
17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS. Transmisja na www.gdansk.pl

Jak Dzień Patrona uczci Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza?

W piątek, 12 stycznia, o godz. 12.00 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza, przy ul. Traugutta 92, będzie obchodziło Dzień Patrona.

W programie wydarzenia zaplanowano debatę pt. „Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście”. Wezmą w niej udział: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak. Ma to być wymiana poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa i nauczyciela ze spojrzeniem młodego pokolenia licealistów.

– W tym roku minęło 5 lat, od kiedy pan prezydent Paweł Adamowicz spotkał się z dyrektorem jednej ze szkół w Szkocji, co opisał w swojej książce „Gdańsk jako wspólnota” i wydaje mi się, że był to ten moment, kiedy w głowie pana prezydenta pojawił się pomysł powołania w Gdańsku trochę innej szkoły niż te, które do tej pory funkcjonowały. Niestety, pan prezydent nie doczekał momentu, kiedy szkoła powstała – mówił Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza.

Liceum Ogólnokształcące przy UG powołano do życia w 2019 r. Szkoła, czerpiąc z myśli śp. prezydenta jest również miejscem otwartości i dialogu. Realizując ideę uniwersyteckości aspiruje też do bycia miejscem wymiany myśli.

– Co roku obchodzimy Dzień Patrona Szkoły, natomiast w tym roku pierwszy raz nasze uroczystości zostały wpisane do uroczystości miejskich. Z tego względu chcemy zainicjować coroczne debaty, rozmowy ważne dla uczniów i ważne dla całego społeczeństwa. Wydaje nam się, że jest to zgodne z tymi pomysłami pana prezydenta na temat nowoczesnej edukacji w Gdańsku – nadmienił Waldemar Kotowski.

ULO noszące imię Pawła Adamowicza jest dziś jedyną szkołą średnią w Polsce prowadzoną w ścisłym partnerstwie z trzema uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a organem prowadzącym jest Fundacja Pozytywne Inicjatywy.

Promocja książki rzecznika prasowego Pawła Adamowicza

W piątek, 12 stycznia, o godz. 18.00 w bibliotece ECS odbędzie się promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef , przyjaciel”. Rozmowę z autorem poprowadzą: Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Podczas spotkania zaplanowano czytanie fragmentów książki. Na miejscu będzie prowadzona jej sprzedaż.

Kto zostanie w tym roku laureatem Nagrody im. Prezydenta Adamowicza?

W sobotę, 13 stycznia, o godz. 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej zaplanowano ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza.

– Śmierć Pawła Adamowicza była wielkim dramatem i tragedią, nie tylko dla nas, dla rodziny, ale też dla gdańszczan i wielu Polaków. Ale w sercach niektórych ludzi, oprócz żalu i smutku narodziła się myśl, aby stworzyć coś więcej. Nie chcieliśmy, by ta tragedia była zapamiętana jako dramat i smutek, chcieliśmy przekuć ją w coś, co da nadzieję na promowanie dobra i dobrych praktyk, a także postaw, które sprawią, że w przyszłości mowa nienawiści nie będzie zbierać takich żniw i plonów. Dlatego została powołana inicjatywa Nagrody imienia Pawła Adamowicza – mówiła Magdalena Adamowicz, europosłanka, wdowa po prezydencie.

W tym roku zostanie przyznana po raz trzeci. Nagroda jest dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję.

Ustanowienie Nagrody to wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska.

W tej edycji nominowani zostali:

  • Nathalie Appere – Burmistrz Rennes – za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 roku.
  • Alla Myronova – Wójt gminy Inhulka/ Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.
  • Anna Dąbrowska – Prezes Stowarzyszenia Homo Faber – Stowarzyszenie Homo Faber jest organizacją, której główną misją jest propagowanie praw człowieka w ramach hasła: „Prawa człowieka: małe kroki, duże zmiany”. Fundacja ta zrzesza ekspertów z różnych dziedzin, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i zaangażowanie, aby wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie. Ich celem jest, aby każdy mieszkaniec Lublina mógł cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację czy przekonania.
  • Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) – od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie.
  • Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry – Kamira jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń kobiet romskich i działa na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej głównymi celami są: promowanie włączenia społecznego, jednocześnie promując zachowanie romskich zwyczajów i tradycji.

Wiec i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej

Jak co roku, 13 stycznia, wieczorem odbędzie się uroczystość pod tablicą upamiętniającą miejsce zamachu, która znajduje się między Katownią a Złotą Bramą.

O godzinie 19.00 rozpocznie się wiec z udziałem premiera RP Donalda Tuska i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, zostaną złożone kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Transmisja na www.gdansk.pl.

– Zaplanowano tam krótkie wspomnienia pana prezydenta i złożenie kwiatów. Następnie wspólnie przejdziemy do Bazyliki Mariackiej. To wszystko przy dźwiękach wygrywanych na carillonie, które tak dobrze pamiętamy z tamtego czasu: The Sound of Silence. Następnie odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie i widowisko słowno-muzyczne, które także ma nas skłonić do refleksji, bo poza występami artystycznymi będą cytowane fragmenty różnych wystąpień pana prezydenta Pawła Adamowicza, które nie straciły na aktualności – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Wydarzenie artystyczne z udziałem polskich wykonawców

Widowisko słowno-muzyczne, poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza z okazji 5. rocznicy jego śmierci, odbędzie się 13 stycznia o godz. 20.00 w Bazylice Mariackiej.

– Podczas przygotowań do obchodów piątej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza, zrodził się pomysł zorganizowania wyjątkowego koncertu. Wyjątkowego, bo z artystami, którzy mają prospołeczny charakter. Pierwsi artyści, którzy już potwierdzili swój udział, to Bovska, Ewelina Flinta, Marek Piekarczyk, a także Tadeusz Seibert  – poinformował Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Ze względów bezpieczeństwa, liczba miejsc w bazylice Mariackiej będzie ograniczona. Wszyscy chętni proszeni są o wcześniejsze przybycie.

Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza

Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza odprawiona zostanie w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej.

Wieczór dla przyjaciela

Pięć lat temu, przedwcześnie i w tragicznych okolicznościach, odszedł Paweł Adamowicz. Jak zmienił nas tamten styczeń? Czy czegoś się nauczyliśmy? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? Tych tematów będą dotyczyły rozmowy przy okrągłym stole podczas Wieczoru dla przyjaciela, który odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym ECS.

– W 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności prawie 60 tys. gdańszczan, Pomorzan, Polaków i migrantów żegnało pana prezydenta Pawła Adamowicza. Jedni w absolutnej ciszy, inni oddawali się refleksji, próbowali się nią podzielić. Byliśmy świadkami wielu akcji społecznych. Ktoś przyniósł ciepłej kawy gorącej herbaty, ktoś inny przywiózł kanapki. Służby miejskie postawiły autobusy, żeby ci, którzy stali kilkanaście godzin, mogli się ogrzać. To była nieprawdopodobna noc i dzień. To było nieprawdopodobne pożegnanie. Ale była to też ogromna refleksja nad tym, czy ten styczeń 2019 roku nas zmieni? Czy deklaracje, które sobie wtedy składaliśmy, jedni publicznie, inni w zaciszu domowym, jeszcze inni bardzo intymnie, zmieniły coś w nas samych i w społeczeństwie? Tegoroczny Wieczór dla przyjaciela będzie właśnie o tym – mówiła Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS.

Do rozmowy zaproszone zostały osoby, które publicznie relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 roku.

Będzie to między innymi Estera Flieger, dziennikarka, redaktorka naczelna pisma, ale także portalu NGO.pl. Zaproszono również doktor Annę Materską -Sosnowską, politolożkę, twórczynię Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim imienia Pawła Adamowicza. Zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności przyjął także Bogusław Chrabota, politolog, eseista, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń.

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi

W dniach 12 stycznia, o godz. 11.00 na wieży kościoła św. Katarzyny i 13 stycznia, o godz. 12.05 na wieży Ratusza Głównego Miasta, jak co roku odbędą się koncerty carillonowe poświęcone Pawłowi Adamowiczowi.

Prezydent był wielkim orędownikiem przywrócenia gdańskiej kultury carillonowej oraz fundatorem dzwonu w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses.

Koncertów można posłuchać na żywo, w okolicy wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta oraz online na profilu gdańskich carillonów na Facebooku.

(Urząd Miejski w Gdańsku / Biuro Prezydenta / Referat Prasowy)

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie