Aktualności

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Sprawdź, jakie były największe hity

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022

To wydarzenie przyciągnęło do serca Gdańska mnóstwo turystów i mieszkańców miasta. Trwający 36 dni, Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku przechodzi do historii jako jeden z najlepszych w Europie. Zajęliśmy 2 miejsce w konkursie – European Best Christmas Market 2023.

Według pierwszych szacunkowych danych Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku odwiedziło w 2022 roku ponad 700 tys. osób! Dziękujemy, że byliście z nami!

Jak wyglądał nasz jarmark w liczbach?

 • 165 świątecznych stoisk w domkach, kramach i karczmach
 • 61 stoisk gastronomicznych z ofertą z 20 kuchni świata
 • 78 stoisk rzemieślników i artystów
 • 26 stoisk z produktami spożywczymi
 • Blisko 50 tys. osób z 179 państw świata głosowało na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku w konkursie „European Best Christmas Market 2023”

Edycja 2022 pobiła kolejne rekordy!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku był największy w swojej ponad 20-letniej historii. Zajął przestrzeń wynoszącą ok. 16 000 m2 powierzchni. Powiększyliśmy się dwukrotnie w stosunku do poprzedniego roku. Rozmiar ten możemy porównać do dwóch boisk piłki nożnej.

Świąteczne domki, prócz Targu Węglowego, stanęły na ulicach: Bogusławskiego i Tkackiej. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni znajdowały się unikatowe stoiska artystów i rzemieślników. Po raz pierwszy świąteczne produkty oferowano na dziedzińcu Forum Gdańsk.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w naszym odczuciu był jarmarkiem samych pozytywów. Począwszy od aspektu handlowego, który był dla nas miłym zaskoczeniem, ponieważ pojawili się w satysfakcjonującej ilości klienci nie tylko z Polski, Europy, ale i ze świata. Techniczny zespół wykazał dużą dbałość o szczegóły i troską o nas jako handlowców. Organizacyjnie podobała nam się różnorodność atrakcji jarmarkowych, które były istotnym magnesem dla zwiedzających. Klienci z przyjemnością przychodzili wielokrotnie, zachwycając się atmosferą jarmarku i klimatem pięknego Gdańska. Kończąc,  jednocześnie podkreślając wzorową prace zespołu organizacyjnego, dziękujemy, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu – mówi Tadeusz Dobkowski z Galerii Bursztyn.

Ciekawostki:

 • 177 513 kubeczków z gorącymi napojami zasmakowało gościom
 • ponad 100 tys. doniesień medialnych na temat Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku
 • 3033 szt. kubków jarmarkowych u nowych właścicieli
 • 300 książek w świątecznym bookcrossingu
 • 300 misiów w Misiowej Bramie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Premierowe hity:

Wyjątkową atmosferę tworzy przede wszystkim oryginalna, budująca klimat scenografia. Pierwsze skrzypce w jarmarkowej scenerii gra atmosfera radości, miłości i świątecznej magii doprawiona wyjątkową orkiestrą niepowtarzalnych zapachów, smaków, dźwięków i kolorów.

 • Świetlny napis „JARMARK” ustawiony w sercu Targu Węglowego
 • ILUMINACJE: ZACZAROWANA FONTANNA – pełna światła dzięki marce E. Wedel, sanie FORUM GDAŃSK, Leśna Altana Lasów Państwowych, 2 świetliste bramy, anielskie skrzydła
 • Jarmarkowe maskotki – Państwo Orzechowscy – Jantar i Bursztynka
 • Warsztaty kreatywne i ekologiczne
 • Mikołajowa Strefa dla dzieci w Zbrojowni
 • Misiowa Brama SMYK
 • 117 wydarzeń programowych
 • Świąteczne Karaoke – HIT PROGRAMU wśród zwiedzających

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku był wydarzeniem udanym od każdej strony. Organizator dołożył wszelkich starań, aby zarówno wystawcy, jak i klienci mieli zapewnione atrakcje i infrastrukturę na najwyższym poziomie. Kulturalna i rozrywkowa strona jarmarku była bardzo bogata i ściągnęła rzesze gdańszczan i turystów z całej Europy, co dla mnie jako Wystawcy było ogromnie ważne i co przełożyło się również na mój sukces sprzedażowy. Dobra organizacja, mnóstwo klientów, sprzyjająca aura i cudowny, świąteczny klimat – niczego więcej nie można oczekiwać od takiego wydarzenia jak Jarmark Bożonarodzeniowy. W 2023 roku na pewno znowu będę tam wystawiał swoje rękodzieło – mówi Marcin Byks ze Świata w bombce.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

 

Pomaganie jest piękne!

Jednym z najlepszych w Europie świątecznym klimatem cieszyli się mieszkańcy i turyści przez ponad miesiąc! Było świątecznie, magicznie i tłumnie! Można było nie tylko dobrze zjeść czy kupić prezenty, ale również wesprzeć Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

Międzynarodowe Targi Gdańskie i Grupa GPEC podczas trwania Jarmarku przeprowadziły akcję wsparcia Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

 • Zebraliśmy razem z GPEC dla Fundacji Hospicyjnej 53 333 zł
 • Wigilia dla potrzebujących – świąteczny poczęstunek przygotowany przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy
 • Magiczna Szafa – #toycrossing – specjalna szafa na wymianę oraz oddanie zabawek
 • Betlejem Dom Chleba – wydarzenie Caritas Archidiecezji Gdańskiej promujące ideę wolontariatu
 • Wspólne kolędowanie przedszkolaków gdańskich szkół oraz koncert charytatywny, z którego środki przeznaczone zostały dla Fundacji Hospicyjnej
 • Pastorałki ukraińskie – inicjatywa amatorskiego chóru uchodźczyń wojennych mieszkających w Gdańsku, które w podziękowaniu za gościnę w Polsce odwdzięczyły się swoim występem
 • Akcja adoptuj misia z misiowej bramy firmy SMYK – wsparcie HOSPICJUM
 • Akcja SPEŁNIAMY MARZENIE – wsparcie MTG SA sprzętem komputerowym ze specjalnym sterownikiem podopiecznej MOPS GDAŃSK

36 dni programu kulturalnego – 117 wydarzeń

Atrakcji dopełniał bogaty program artystyczny, zapewniający niezapomniane, wyjątkowe przeżycia. Każdego dnia Jarmarku nasi goście, szczególnie najmłodsi mogli skorzystać z atrakcyjnego programu. Średnio codziennie odbywały się co najmniej trzy świąteczne wydarzenia. Było wiele radości, magicznych momentów i niezapomnianych chwil.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Wciąż wspominam wyjątkowy klimat, który towarzyszył temu wydarzeniu. Zarówno między nami a klientami, jak i wystawcami – to też zasługa organizatora. Szczególnie atrakcyjne były weekendy – odwiedzało nas sporo klientów, również z zagranicy, by podziwiać polskie rękodzieło. Jarmark to niesamowite doświadczenia i cenne nowe kontakty – to wsparcie dla rękodzieła i małych polskich manufaktur. Z przyjemnością wezmę udział w przyszłorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym – mówi artystka Beata Rzeplińska z Oh my cat!

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” Jarmarkowa scena rozbrzmiewała różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów rozbrzmiewały kolędy i świąteczne piosenki w wykonaniu zespołów jazzowych, młodzieżowych i dziecięcych, profesjonalnych i amatorskich chórów. Podczas „Świątecznego Bajania” uśmiech na twarzach najmłodszych wywoływały spektakle teatralne widowiska, parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje czy codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego.

W „Świątecznej Pracowni” na warsztatach każdy mógł nauczyć się jak zrobić świąteczny stroik, świece, dekoracje i ozdoby świątecznych, da nawet drewnianą biżuterię.   W „Świątecznej gralni” na odwiedzających czekały gry planszowe, puzzle, a także seanse „Rodzina Treflików”.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamieniły się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny sprawiły, że świąteczna atmosfera unosiła się w Gdańsku od pierwszego śniegu.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Swoje produkty oferowało 165 kupców

Wśród nich liczna grupa wystawców z Gdańska. Na jarmarku handlowało 52 nowych wystawców. Najwięcej, bo aż 6 stoisk pochodziło z Litwy.

Możliwość prezentacji polskiego rękodzieła jest ważną przestrzenią dla wystawców, którzy często tylko tam zyskują bezpośrednią szansę prezentacji swojej unikalnej twórczości.  Zagraniczni turyści wysoko cenią jakość i piękno produktów hand made. Często to okazja do prezentacji mało popularnych dziedzin jak garncarstwo czy tworzenie np. świątecznych dekoracji ze słomy, czy drewna (świąteczne szopki krakowskie).  To promocja polskiego rękodzieła na arenie międzynarodowej – turyści zagraniczni zabierają jarmarkowe towary niejednokrotnie sygnowane „polish handicraft” w świat.

Najciekawsze jarmarkowe produkty:

 • Polskie malowane bombki i ręcznie wykonane ozdoby świąteczne i choinkowe
 • Ludowe rękodzieło, unikatowa plastyka ludowa ze słomy, wełny, haft kaszubski, stroje ludowe
 • Litewskie i marsylskie mydła handmade
 • Wyjątkowe, ręcznie robione ukraińskie lalki
 • Pachnące świece sojowe z lokalnych manufaktur
 • Haftowane unikatowe zabawki
 • Stroiki, drewniane rękodzieło – szopki krakowskie, drewniane ikony, naczynia drewniane i dziadki do orzechów
 • Niezwykła ceramika
 • Artystyczna biżuteria z polskich pracowni
 • Świąteczne pocztówki wykonane ręcznie
 • Ekologiczne octy ziołowe i syropy ziołowe
 • Polskie miody, piernikowe i cynamonowe kremy miodowe oraz nalewki

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Kuchnie Świata

Na smakoszy odwiedzających jarmark poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami czekały potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta była szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Można było spróbować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski.

Wśród nowości kulinarnych pojawiły się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

Gastronomiczne hity

Na słono:

 • kiełbasa w bułce: currywurst (bratwurst)
 • oscypek w tempurze
 • langosze
 • pierogi
 • raclette

Na słodko:

 • gorąca czekolada
 • owoce w czekoladzie
 • lody w brioszce
 • donaty
 • kołacze

Nie sposób odmówić organizatorowi, że z roku na rok Jarmark staje się coraz bardziej dopracowany pod względem technicznym, organizacyjnym czy infrastruktury. Cieszy mnie, że jako przedstawiciele gastronomii po zakończeniu imprezy mamy szanse podzielić się uwagami na temat imprezy. Jeszcze bardziej, że nawet te niekiedy drobne sugestie są poprawiane przy okazji kolejnej imprezy. W ten sposób możemy konkurować z innymi europejskimi jarmarkami i zdobywać wyróżnienia, jak choćby tegoroczne drugie miejsce w głosowaniu na European Best Christmas Market – mówi Artur Piórkowski przedstawiciel gastronomów handlujących podczas jarmarku w Gdańsku.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022 / fot. Karolina Misztal

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zagra niewątpliwie pierwsze skrzypce w 2023 roku!

Wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym to dla gdańszczan, turystów z Polski i całego Świata obowiązkowy punkt przedświątecznych przygotowań. W klimatycznym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.

Jarmark Bożonarodzeniowy w moich oczach to miejsce spotkań znajomych/rodziny w świąteczno-zimowej atmosferze. Można zgłębić tajniki potraw z różnych zakątków Świata, zrobić przedświąteczne zakupy, czy też skorzystać z jednej z wielu atrakcji kulturalnej. Każdy jest na nim uśmiechnięty, to jest niesamowite i chyba najlepszy dowód na to, że atmosfera na Jarmarku Bożonarodzeniowym jest wyjątkowa i każdy czuje się na nim fajnie – dodaje Artur Piórkowski.

Już dziś zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 17.11-23.12.2023!

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022

 

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie