Aktualności

EuroSkills 2023 już od 5 września!

Od 5 do 9 września teren AMBEREXPO i Polsat Plus Areny Gdańsk stanie się areną, na której 600 zawodników z 32 krajów walczyć będzie podczas EuroSkills 2023. O tytuły Mistrza Europy konkurować będą w 43 dyscyplinach m.in. meblarstwie, florystyce, piekarstwie czy mechanice samochodowej. Uczestnicy i kibice będą mogli dojechać na teren m.in. bezpośrednim pociągiem z Dworca Głównego.

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills, największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Odbywający się co dwa lata konkurs gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o tytuły najlepszych w wybranej przez siebie umiejętności.

– Już dziś widać, jak zmienia się przestrzeń wokół Międzynarodowych Targów Gdańskich, pomiędzy naszą bursztynową dumą, a AMBEREXPO. Zawody EuroSkills odbędą się po raz pierwszy w Europie Wschodniej. Uczestnicy całej Europy będą pokazywali swoje umiejętności w takich zawodach jak fryzjerstwo, meblarstwo, budownictwo, florystyka, a także bardziej zaawansowanych technicznie – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Wszystko odbędzie się w formie sportowej rywalizacji, dlatego zachęcamy wszystkich do oglądania konkurencji, kibicowania, ale także zainspirowania się. To dobra okazja do tego, żeby otworzyć oczy i zobaczyć, jakie zawody są na świecie, jaką mogą przynosić frajdę i jak piękne rzeczy można tworzyć.

Widzowie będą mogli bezpłatnie śledzić zmagania konkursowe, a także spróbować swoich sił w strefach „Try-a-Skill”. To doskonała okazja, żeby zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wdrożenia się w przyszły zawód. Wstęp na teren imprezy możliwy będzie po dokonaniu bezpłatnej rejestracji poprzez specjalnie przygotowany formularz zgłoszeniowy.

Na widownię w sposób szczególny zaproszeni są uczniowie klas VII i VIII gdańskich szkół podstawowych, którzy na miejscu będą mogli zapoznać się z zawodami, których następnie będą mogli uczyć się w technikach i szkołach branżowych.

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowane przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasta Gdańsk i AMBEREXPO.

Od polskich eliminacji do europejskiego konkursu

Gdańsk posiada już pewne doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń. W 2021 roku  AMBEREXPO gościło polskie eliminacje do konkursu WorldSkills w Szanghaju, natomiast w ubiegłym roku odbyły się zawody SkillsPoland, czyli eliminacje do tegorocznego EuroSkills Gdańsk 2023.

Podczas ubiegłorocznego konkursu wystąpiło 200 zawodników, a ich zmagania oceniało 140 sędziów z Polski i zagranicy. W konkurencji meblarstwo zwyciężył Mateusz Janta, absolwent, a także nauczyciel Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, który powalczy o tytuł najlepszego w Europie.

– Bardzo dużym wsparciem w tych zawodach była szkoła, w której dowiedziałem się o nich i zostałem zachęcony, żeby zmierzyć się i przetestować swoje umiejętności. Ubiegłorocznym zadaniem było zrobienie szafki, czyli korpusu mebla, a do tego szuflady i frontu meblowego. Wszystko w litym drewnie i ze stricte określonymi maszynami, których można używać – mówi Mateusz Janta. – Bardzo zachęcam do udziału w takich zawodach, ponieważ to nie tylko jest pokazanie swoich umiejętności, ale to także wyzwanie polegające na tym, aby w określonym czasie, konkretnymi narzędziami i zgodnie z projektem wykonać zadany mebel. Z drugiej strony pod uwagę brane są wszystkie szczegóły, po to, by wyłonić najlepszego, który pracuje najszybciej, najbardziej efektywnie i zachowuje porządek na stanowisku pracy. Żeby była to właśnie ta najlepsza osoba w Polsce, w Europie i na świecie.

Obszerny teren zawodów

EuroSkills Gdańsk 2023 odbędą się zarówno w wewnętrznych halach AMBEREXPO, a także w namiotach rozstawionych na parkingu Międzynarodowych Targów Gdańskich i Polsat Plus Arenie Gdańsk. Ceremonia otwarcia oraz zamknięcia odbędzie się bezpośrednio na płycie stadionu.

– Mamy ponad 50 tysięcy m² powierzchni zajętych pod tak wspaniałe wydarzenie, jakim jest EuroSkills. 16 namiotów, które tutaj stanęło, to jest ogromne wyzwanie i ogromna praca – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. – To jest największe wykonanie cywilne, jeśli chodzi o wybudowanie w tak krótkim czasie, tak skomplikowanej infrastruktury namiotowej. Pamiętajmy, że są one wszystkie klimatyzowane i wentylowane. Przygotowane są pod różne konkurencje od murarstwa przez obsługę maszyn, fryzjerstwo kończąc na meblarstwie.

Teren zawodów podzielony będzie na strefy, w których rozgrywane będą konkurencje w sześciu różnych tematykach:

  •       Technologia budowlana
  •       Sztuka i moda
  •       Technologia informacyjna i komunikacyjna
  •       Technologia wytwarzania i inżynieria
  •       Usługi Społeczne
  •       Transport i logistyka

Stoisko Miasta Gdańska zostanie poprowadzone przez Inkubator Przedsiębiorczości Starter, którego misją jest łączenie biznesu z edukacją. Temat przewodni stoiska to Gdańsk Miastem Przedsiębiorczym. Na młodzież będą czekać wyzwania z obszaru m.in. przedsiębiorczości, rozwijania kompetencji i zawodów przyszłości. A dla tych najbardziej aktywnych przewidziane będą drobne upominki. Z przedstawicielami Inkubatora młodzież na stoisku będzie mogła porozmawiać o własnych pomysłach na biznes i posłuchać o działaniach oferowanych w Gdańsku dla młodych przedsiębiorczych.

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z obszernym terenem zawodów, konieczne będą także zmiany w ruchu, które mają zapewnić bezpieczeństwo dla uczestników imprezy, ale także umożliwić dojazd i parkowanie dla obsługi i zaopatrzenia technicznego.

– Pierwsze zmiany pojawią się już w weekend 26-27 sierpnia i będą polegały na zamknięciu ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk. Największe i najistotniejsze dla mieszkańców Letnicy zmiany pojawią się w samym szczycie imprezy, czyli między 5 a 9 września. W tym czasie ruch w tej dzielnicy będzie odbywał się jednokierunkową ulicą Starowiejską. Ulica Uczniowska w relacji do ronda Mazowieckiego również będzie jednokierunkowa. Tam zorganizujemy parking dla uczestników i obsługi – mówi Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu. – Zachęcamy państwa do przyjeżdżania komunikacją zbiorową, która funkcjonować będzie bez zmian. Szkoły, które zdecydowałyby się na przyjazd autokarami, również znajdą dedykowane miejsca postojowe.

Dla osób chcących odwiedzić w trakcie trwania zawodów teren imprezy możliwy będzie dojazd ze stacji Gdańsk Główny bezpośrednim pociągiem, który zatrzymywać się będzie wyłącznie na stacji Gdańsk Stadion Expo. Pociąg kursować będzie w godzinach 9.00 – 17.00 i dostępny będzie także dla tych, którzy będą chcieli z terenu AMBEREXPO wrócić do centrum Gdańska. 

Na terenie wydarzenia stanie 10 foodtrucków, które będą serwować pyszne jedzenie – każdy znajdzie coś dla siebie. Ceremonia zamknięcia imprezy odbędzie się 9 września o godz. 18 na Stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. Na uczestników czekać będą liczne atrakcje, pokazy świateł oraz koncert Sound’n’Grace i Kamila Bednarka.

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie