Aktualności

AMBEREXPO mecenatem „Smaki Gdańska – książka kucharska”

W piątek 1.07, w Nadbałtyckim Centrum Kultury, odbyło się spotkanie autorskie poświęcone książce „Smaki Gdańska – książka kucharska” – publikacji, którą z radością AMBEREXPO objęło mecenatem. Po ponad 160 latach dwie pasjonatki gotowania i historii – Katarzyna Fiszer i Aleksandra Kucharska – powróciły do przepisów Marie Rosnack, przygotowując książkę inspirowaną dawnymi daniami gdańskiej kuchni.

Niespisane pomysły ulatują pamięci, nieopowiadane historie odchodzą w zapomnienie, a niepraktykowane zwyczaje po prostu znikają ze sfery publicznej. Podobnie rzecz ma się z przepisami kulinarnymi – któż z nas słyszał o „kaczce w kasztanach”? Kiedy ostatni raz na naszym talerzu gościły kanapki z masłem sardelowym? Czy będąc w gościnie ktoś uraczył nas wybornym ciastem migdałowym? Śladów (a raczej aromatów) wymienionych wyżej dań należy szukać w bogatej, bo liczącej aż 762 lata, tradycji Jarmarku św. Dominika.

Współczesna formuła tego wydarzenia nawiązuje do zwyczajów zapoczątkowanych już w średniowieczu – handlowania, poszukiwania atrakcyjnych towarów, biesiadowania, a przede wszystkim dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Udział najznakomitszych rzemieślników, artystów i kolekcjonerów pozwala zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta jarmarkowych gości, a letnie wieczory tętnią muzyką i dobrą energią. W trakcie czterech wakacyjnych tygodni centrum miasta zmienia swoje oblicze i przypomina o swoim dawnym charakterze. Historia pisze się dalej.

Z tych względów AMBEREXPO, organizator Jarmarku św. Dominika, z przyjemnością udzieliły wsparcia niniejszej publikacji, która kontynuuje i ożywia gdańskie historyczne tradycje kulinarne. To nie tylko opis starodawnych receptur, ale także udana próba uchwycenia smaków dawnych mieszkańców nadbałtyckiego grodu. Pragniemy zachęcić wszystkich jarmarkowych sympatyków do ich odkrywania. Wierzymy, że przywrócone do życia przepisy, ta nieoczywista, choć bardzo smakowita forma kontynuacji tradycji, sprawi, że z jeszcze większą ochotą pojawicie się na organizowanym przez nas wydarzeniu.

Warto nadmienić, że publikacja zainspirowała nas do reaktywowania „Smakołyku Jarmarku św. Dominika”. Potrawa wraz ze specjalnym jarmarkowym menu będzie dostępna w wybranych gdańskich restauracjach oraz na straganach gastronomicznych w trakcie nadchodzącej edycji imprezy.

Serdecznie zapraszamy – do lektury, a w lipcu, do Gdańska na Jarmark św. Dominika! Dajcie się ponieść przyjaznej, pełnej emocji i radości atmosferze! Zapewniamy niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia.

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie