Aktualności

11. Międzynarodowy Konkurs na Exlibris i Małą Formę Graficzną

Rusza 11. Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną

Gdański Archipelag Kultury, Fundacja Wspólnota Gdańska wraz z Partnerami zapraszają do udziału w 11. Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest bursztyn bałtycki. Pod koniec listopada przekrój nagrodzonych i wyróżnionych prac zobaczymy w Muzeum Bursztynu.

– Exlibris to wyjątkowy projekt, w którym do tej pory nadesłano blisko 5 tysięcy prac. W każdej nowej edycji konkursu wybieramy najciekawszy i aktualny temat. W 2007 roku było to 200. rocznica urodzin Wincentego Pola, z okazji Euro 2012 był to sport. W tym roku odwołujemy się do jednej z najstarszych pomorskich opowieści, czyli do bursztynu bałtyckiego – mówi Paweł Jarczewski, komisarz Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną z Gdańskiego Archipelagu Kultury. Artystów zachęcamy do przygotowania projektów, które odpowiedzą na pytania: Jak pokazać unikalność bałtyckiej kropli słońca? Jak uchwycić przemijający w niej czas? Jak uzyskać unikalny kolor tego kruszcu? Mamy nadzieję, że nadesłane prace przedstawią różne oblicza, jak i charakter bursztynu oraz zaprezentują dwa światy: ten zastygły przed milionami lat, jak i ten nieoczywisty, fantastyczny.

Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Muzeum Bursztynu, której otwarcie zaplanowano na jesień 2022 roku.

Zasady „Exlibris”

Konkurs ma charakter otwarty i jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Mogą w nim uczestniczyć twórcy znaków graficznych. Celem konkursu jest promocja bogatej tradycji tworzenia ekslibrisów i grafik, promocja miasta Gdańska w Polsce i za granicą. Skład jury konkursu obejmie artystów grafików z Polski i zagranicy.

Każdy twórca może przysłać maksymalnie 3 własnoręcznie wykonane egzemplarze prac, których tematyka nawiązuje do tematu konkursu. Nadsyłać można wyłącznie prace dotąd niepublikowane.

Nadesłane prace będą oceniane w następujących kategoriach:

•        ekslibris i mała forma graficzna – techniki tradycyjne;

•        ekslibris i mała forma graficzna – techniki komputerowe.

Każdą z prac należy przesłać w 2 kopiach sygnowanych i opatrzonych na odwrocie następującymi danymi: imię i nazwisko autora, technika i data wykonania, numer opus oraz wymiary w mm (wysokość x szerokość). Prace nie mogą być naklejane ani oprawiane, a ich wymiary nie mogą przekraczać 130×130 mm.

Do prac należy dołączyć wypełnioną kartę zgłoszenia, która znajduje się na stronie organizatora.

Prace można dostarczyć osobiście do biura Wyspy Skarbów GAK lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury, ul. Turystyczna 3, 80-680. Termin dostarczenia prac upływa z dniem 30 września 2022 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Nagrody główne i nagrody specjalne

Organizatorzy przewidzieli nagrody za zajecie I, II i III miejsca w dwóch kategoriach konkursowych. Pierwszą są techniki tradycyjne, w której pula nagród wynosi odpowiednio 4000, 3000 i 1500 złotych. Drugą kategorią są techniki komputerowe. Zwycięzca otrzyma 2000 zł nagrody, a pozostali laureaci 1000 i 700 zł. Zostaną przyznane Nagrody Specjalne Partnerów konkursu. Ich fundatorami są Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Bursztynu oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i  Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska.

Regulamin, kartę zgłoszenia oraz relację filmową z I Sympozjum „Amber. Nature” – wydarzenia towarzyszącego Konkursowi – można odnaleźć na stronie exlibrisgdansk.pl.

Informacji o Konkursie udziela Paweł Jarczewski: pawel.jarczewski@gak.gda.pl.

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie