Aktualności

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 już w marcu!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5 i 6 marca w AMBEREXPO w Gdańsku. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie.

Wśród nowości tegorocznej edycji znajdziemy między innymi Wyspę Transformacji Energetycznej, promującą innowacyjne zielone technologie, Innovaton Baltic Challenge by Inkubator Starter we współpracy z Radą Młodzieżową Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC), gdzie podczas dwóch dni targowych młodzież będzie współpracować z biznesem pracując nad rozwiązaniami biznesowymi w sektorze MEW. Na odwiedzających czeka strefa JOB TRUCK, gdzie będą prezentowane aktualne oferty staży i praktyk w sektorze zielonej energetyki, jak również wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak: konkursy, warsztaty czy panele dyskusyjne.

Transformacja energetyczna nabiera tempa, jednak, aby ten proces mógł się dokonać, potrzebna jest synergia firm i instytucji rządowych. Kluczową rolę w całym procesie odgrywa kwestia edukacji, zarówno w kontekście wiedzy o sektorze offshore wind, jego potencjale i wykorzystaniu, jak również szkolenia wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

– Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji targów EDU OFFSHORE WIND 2024 „Zarażamy pasją do zielonej energetyki” chcemy zwrócić uwagę, że transformacja energetyczna Polski to oparcie się na alternatywnych źródłach energii, takich jak: magazyny energii, wodór, technologie kwantowe, fotowoltaika. Rozwój tego sektora gospodarki nie może odbyć się bez kompetentnych kadr. Dlatego zachęcamy młodzież szkolną i studentów do poznania tajników tych technologii i w przyszłości związania się zawodowo z zieloną energetyką. Samorząd województwa pomorskiego wspiera takie działania edukacyjne, które budują zasoby lokalnego rynku pracy – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

Z danych opublikowanych przez PSEW wynika, że Polska posiada potencjał offshore wind na poziomie 33 GW. Co oznacza, że jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostałby wykorzystany, to morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

– Widząc ogromny sukces i entuzjazm młodych ludzi podczas pierwszej edycji targów EDU OFFSHORE WIND w 2023 roku, postanowiliśmy kontynuować nasze wsparcie dla tego projektu – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Obserwujemy dynamiczny rozwój zielonej energetyki oraz sektora morskiej energetyki wiatrowej. Firmy z tych sektorów coraz częściej wybierają Gdańsk jako swoją siedzibę, wzmacniając lokalny łańcuch dostaw i generując nowe miejsca pracy. Jesteśmy przekonani, że nasze miasto może być nie tylko liderem w tym obszarze, ale również zapewnić odpowiednie wykształcenie i kształcenie dla kolejnych pokoleń specjalistów, których popyt będzie stale rósł.

Polskie firmy nie tylko widzą potencjał branży, ale aktywnie uczestniczą w rozwoju local content. Dostrzegają potrzebę kształcenia nowych kadr dla tego dynamicznego rynku pracy. Zgodnie z raportem PSEW, szacuje się, że zapotrzebowanie na kompetentne kadry w zielonej energetyce do 2040r. osiągnie nawet 200 000 nowych miejsc pracy. W pomorskich szkołach od 2022 roku prowadzone są warsztaty na temat morskiej energetyki wiatrowej, dzięki, którym młodzież ma możliwość poznania specyfiki branży MFW. W warsztatach wzięło już udział ponad 4.500 uczniów.

– Odwiedziliśmy już ponad 125 szkół, a kolejne przed nami! Lekcje są również dostępne na kanale Youtube i platformie e-learningowej. W czasie spotkań krok po kroku pokazujemy, jak wyglądają przygotowania i realizacja inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Opowiadamy o ścieżkach dla konkretnych zawodów np. operatora maszyn do gięcia blach czy serwisanta turbin wiatrowych. Wskazujemy jakie umiejętności są najbardziej pożądane przez pracodawców i jak je rozwijać. Praca w zawodach związanych z morską energetyką wiatrową to wciąż nowy temat w Polsce, dlatego spotkania w szkołach i na uczelniach mają na celu jak najlepsze wprowadzenie uczniów, studentów oraz nauczycieli do tych zagadnień jeszcze zanim będą uczestniczyć w targach – mówi Krzysztof Tomaszewski, główny prowadzący program w szkołach, współorganizator targów z ramienia Fundacji Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.

Na wydarzenie będzie się można już wkrótce rejestrować. Wstęp dla młodzieży i nauczycieli jest bezpłatny. Dostępny jest również link do rejestracji wystawców: EduOffshoreWind.

Organizatorami targów EDU OFFSHORE WIND 2024 są Rumia Invest ParkCO-MADE Sp. z o. o.#Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej (CEE Energy Group) i Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. – AMBEREXPO.

Partnerami głównymi #EDUOFFSHOREWIND2024 są: Samorząd Województwa Pomorskiego
i miasto #Gdańsk.

Wszystkich zainteresowanych współpracą i ofertą zapraszamy do kontaktu z dr Karoliną Lipińską, k.lipinska@pomorskie.eu lub Łukaszem Knebą lukasz.kneba@eduoffshorewind.pl

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia: www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe LinkedIn , Facebook , YouTube , Instagram

Zobacz wszystkie

Aktualności

Przeczytaj również

Zobacz wszystkie