Festiwal cudów powrócił na gdańskie ulice. Czas na prezenty z okazji 765 lat Jarmarku św. Dominka
Gdańsk ponownie stał się europejską stolicą letnich atrakcji! W samo południe, 26 lipca, Długi Targ zamienił się w kolorową scenę otwarcia jednego z najstarszych, największych i najpiękniejszych jarmarków w Europie. Tradycyjne przekazanie klucza do bram miasta kupcom oraz barwny korowód ulicami miasta zapoczątkowały trzy tygodnie handlu, smaków i wydarzeń kulturalnych. Festiwal Cudów potrwa do 17 sierpnia – spotkajmy się w samym sercu Gdańska.
Podczas Ceremonii Otwarcia przenieśliśmy przeszłość w teraźniejszość, tworząc widowisko, jakiego Jarmark jeszcze nie widział. Na scenie historia ożyła w rytmie muzyki i tańca – akrobaci, tancerze i musicalowe sceny splatają dawne dzieje z nowoczesnym duchem Gdańska. Na Przedprożach Dworu Artusa wybrzmiała specjalnie skomponowana piosenka, która – niczym wehikuł czasu – opowiedziała historię Jarmarku św. Dominika w nowej odsłonie. Była to opowieść o tym, jak przez stulecia zmieniało się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy.
Po części artystycznej nadszedł czas na część oficjalną.
– Drodzy gdańszczanie, drogie gdańszczanki, kochani Goście – witamy Was w naszym przepięknym, cudownym mieście! Jarmark św. Dominika to święto, które od 765 lat gromadzi ludzi ciekawych świata, otwartych na handel, kulturę i wzajemne uczenie się od siebie. To czas dzielenia się radością, relacjami i piękną energią, która płynie z Europy i całego świata do Gdańska – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. – Odwiedzajcie stoiska, rozmawiajcie z artystami, wspierajcie organizacje społeczne – bądźcie częścią tego wyjątkowego wydarzenia. Niech ten czas będzie dla Was inspirujący, kolorowy i po prostu cudowny – teraz i na długo po zakończeniu jarmarku! – dodała zastępczyni prezydent Gdańska.
Zwieńczeniem oficjalnej inauguracji było symboliczne przekazanie klucza do bram Gdańska – zastępczyni prezydent miasta wręczyła go Andrzejowi Bojanowskiemu, prezesowi Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora wydarzenia. Chwilę później nad Długim Targiem zabrzmiał jarmarkowy hejnał – w tym roku wyjątkowy, bo złożony dokładnie z 765 nut.
Wraz z przekazaniem klucza rozpoczęła się symboliczna przemiana miasta – wystawcy przejęli Główne i Stare Miasto. Ulicą Długą ruszył barwny pochód – na czele kroczył sam Hermes, patron handlu, prowadząc korowód pełen fantazyjnych postaci, dźwięków i kolorów, które porwały tłum w radosną podróż przez czas i tradycję.
– Nasi średniowieczni bracia wykazali się niezwykłą odwagą i otwartością, gdy wpadli na śmiały pomysł, by poprosić papieża o zgodę na organizację jarmarku przy klasztorze w Gdańsku, z okazji uroczystości świętego Dominika. Ten gest – tak odważny i tak głęboko zakorzeniony w trosce o wspólnotę – dał początek tradycji, która trwa do dziś. Życzę Państwu, aby ten czas jarmarkowy był okazją do doświadczenia tego, w co uwierzyli nasi bracia: że każdy człowiek ma coś, czym może się podzielić – i że każde spotkanie z drugim człowiekiem może nas ubogacić. Niech to będzie piękny czas dla Gdańska i dla nas wszystkich.- powiedział o. Michał Osek OP, przeor Zakonu św. Dominika w Gdańsku.
Parada barwnych postaci dotarła do Przystanku Równość, gdzie symbolicznie otwarto kolejną część Jarmarku – tę rozlokowaną na Skwerze Heweliusza. Na scenie wystąpi duet Kozyrska x Sieczak z zespołem. Podobnie jak w ubiegłym roku, każdy z przystanków świętował swój start w wyjątkowy sposób. Przystanek Smaków ożył wraz z otwarciem pierwszych jarmarkowych domków, z których rozchodziły się zapachy przypraw i lokalnych przysmaków. Przystanek Przygoda rozkręciła parada uroczych maskotek, barwnych bohaterów znanych i lubianych – wśród nich były zwierzaki z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, uwielbiany AmberRyś i inni przyjaciele Jarmarku. Przystanek Retro cofnął nas w czasie dzięki pokazowi mody rodem z lat 70. W sercu Uliczki Kolekcjonerów królował dżins, frędzle i brokat. Całość zwieńczyło otwarcie Ołowianki w nowej odsłonie na Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami, gdzie na scenie zagrał Phao Sanato.
– Spotykamy się – i ta liczba odmieniana jest dziś przez wszystkie przypadki – już po raz siedemset sześćdziesiąty piąty na Jarmarku świętego Dominika. Proszę pozwolić mi serdecznie powitać Państwa w imieniu pana marszałka Mieczysława Struka i moim własnym. Bardzo cieszymy się, że możemy być częścią tego wyjątkowego święta – powiedziała Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, Agnieszka Baranowska. – Chciałabym szczególnie zwrócić Państwa uwagę na miejsca, które są bardzo bliskie naszym sercom – jak choćby Uliczka Pomorska na ulicy Szerokiej, gdzie prezentują się nasi lokalni przedsiębiorcy. Serdecznie zapraszam również na Plac Świętopełka Wielkiego, do Strefy Miast i Regionów – znajdziecie tam Państwo prawdziwą mozaikę kultur, kolorów, smaków i dźwięków z różnych stron świata. Życzę Państwu pięknych doświadczeń, niezapomnianej atmosfery i dziękuję, że jesteście dziś z nami. Wszystkiego dobrego! – dodała.
765 LAT JARMARKU ŚW. DOMINIKA
Tegoroczny Jarmark to 745 stoisk, na których sprzedaje 662 wystawców, z czego 275 z Pomorza, w tym 168 z Gdańska. 18 kuchni świata, rękodzieło, różnego rodzaju sztuka, rzeczy kolekcjonerskie, antyki czy moda – to wszystko znajduje się w jarmarkowych kramach. Jarmark to także część artystyczno-kulturalna z ponad 200 pozycjami
w programie dziennym.
JARMARKOWE PRZYSTANKI – TEMATYCZNE STREFY DLA KAŻDEGO
Nowością ostatnich edycji – również w roku jubileuszowym – są specjalne przystanki tematyczne, które otwierają się już pierwszego dnia Jarmarku. Każdy z nich oferuje wyjątkowe atrakcje i program na każdy dzień:
Przystanek Smaków na Skwerze Świętopełka
Już od godziny 10:00 na skwerze Świętopełka otwiera się prawdziwa oaza w samym sercu jarmarcznego gwaru. Otoczony bogactwem smaków z całego świata i aromatem lokalnych specjałów, zaprasza do zatrzymania się na chwilę – bez pośpiechu, bez planu, dla przyjemności! Co jakiś czas Przystanek Smaków ożywa jeszcze bardziej – dzięki wyjątkowym wydarzeniom, które przyciągają smakiem, kulturą i inspiracją. Są to m.in. Strefa Miast i Regionów – barwna prezentacja najpiękniejszych miejsc z Polski i świata,a także Cicha Polana Smaków – wielkie kulinarne święto Jarmarku! Pokazy live cooking, degustacje i rywalizacja najlepszych kucharzy o Grand Prix Jarmarku.
Przystanek Port Gdańsk pod Żaglami na Ołowiance
Na gdańskiej Ołowiance można znaleźć miejsce idealne do spotkań ze znajomymi, gdzie gra dobra muzyka, ogląda się dobre filmy w kinie plenerowym, podziwia pokazy iluminacji świetlnej i wiele, wiele więcej. Przystanek przeszedł w tym roku metamorfozę. Do Gdańska nawiązuje portowym, kontenerowym klimatem. To miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością w naoczny sposób. Miejsce, którego na Jarmarku św. Dominika jeszcze nie było. Tutaj odbędą się koncerty chopinowskie Jazz na wyspie, kino plenerowe, można znaleźć Koło widokowe AmberSky czy doświadczyć lotu paralotnią VR. Także tutaj znajduje się nowa zielona strefa – i to nie tylko ze względu roślinność. Na czterech kontenerach znalazła się fotowoltaika od Energa Obrót.
Przystanek Równość na Skwerze Heweliusza
To miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku można porozmawiać o rzeczach ważnych, jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zatrzeć różnice pokoleniowe i kulturowe. Ludzie bawią się tu, integrują i uczą. Jest różnorodnie – operetka przeplata się z karaoke, a warsztaty dla dzieci z zajęciami dla seniorów.
Przystanek Przygoda z AmberSky przy Targu Rybnym
Zabawa dla całych rodzin! Tu czekają pokazy taneczne, naukowe eksperymenty oraz zabawy z maskotkami. W strefie AmberSky znaleźć można labirynty, sensoryczne kubiki, warsztaty String Art, Gdańską Karuzelę, symulator VR spływu rwącą rzeką oraz dwie premiery. W tym roku mamy tu nową atrakcję: „Gorączka Złota – Poszukiwacz Skarbów”. To propozycja dla prawdziwych poszukiwaczy skarbów, którzy jak w gorączce złota będą sitem wypłukać z piasku, w strumieniach wody, „cenne kamienie”. Skarby można będzie zidentyfikować i sprawdzić gdzie występują w naturze i na jakim terenie w Polsce, a co najważniejsze zabrać ze sobą na pamiątkę i być może rozpocząć fascynującą przygodę z nową pasją. Najmłodsi będą mogli również skorzystać ze specjalnego dmuchańca w kształcie łodzi.
Przystanek Retro na Długich Ogrodach
A gdyby tak przenieść się do lat 70. i 80. minionego stulecia i wczuć w klimat RETRO? W przestrzeni przystanku znajdują się: instaspot w stylu lat 70., wystawa zabytkowych samochodów, licytacje antyków czy porady i renowacje o antykach. Muzyczną strefę koncertów, w tym koncert na Winylach
Przystanek u Dominikanów
Przystanek jest kolejną nowością Jarmarku św. Dominika. Tu, w cieniu gotyckich murów Bazyliki św. Mikołaja, bije serce wielowiekowej tradycji Jarmarku. Przystanek u Dominikanów to przestrzeń zadumy, spokoju i wartości, które przetrwały wieki – gościnność, równość, wspólnota.
W programie m.in. koncerty muzyki sakralnej, warsztaty kaligrafii i medytacji, spotkania z Dominikanami, opowieści o historii zakonu i jego roli w Gdańsku, a także spektakl z okazji 80-lecia zakończenia II wojny światowej, podczas której Bazylika św. Mikołaja ocalała jako jedyny kościół w Gdańsku. To w nim duchowe dziedzictwo łączy się z nowoczesną wrażliwością, a każdy może znaleźć chwilę dla siebie – niezależnie od wieku, wiary i przekonań.
– Historia Gdańska i całego Pomorza to historia rzemieślników i kupców – ludzi pracy, którzy przez wieki współtworzyli to miasto, ramię w ramię z ojcami dominikanami. Tegoroczna, już 765. edycja Jarmarku św. Dominika, odbywa się w wyjątkowym roku – roku 80-lecia naszej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej. Z tej okazji ogłosiliśmy rok 2025 Rokiem Pomorskiego Rzemiosła. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy dziś, wspólnie z włodarzami Gdańska i Pomorza, otworzyć tę niezwykłą uroczystość. Już za kilka dni – 9 i 10 sierpnia – zapraszamy na plac Heweliusza, gdzie rzemieślnicy zaprezentują swoje warsztaty, swoje historie, swoje pasje. Będzie to przestrzeń opowieści, wspólnej zabawy i dumy z pomorskiego rzemiosła. W tym roku, wspólnie z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, wystąpiliśmy także z inicjatywą wpisania Jarmarku św. Dominika na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – by jeszcze lepiej chronić i rozwijać to niezwykłe dziedzictwo. Wszystkim organizatorom, kupcom, rzemieślnikom, restauratorom i gościom życzę udanego jarmarku, wielu sukcesów i pięknych wspomnień.” – mówi Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Zbigniew Stencel.
Jarmarkowe uliczki tematyczne
Spacerując po Jarmarku, odkryjesz wyjątkowe uliczki:
- Uliczka Pomorska (ul. Szeroka): Regionalne smakołyki, naturalne produkty, pomorscy rzemieślnicy, rękodzieło, a także stoiska podmiotów łączących ekonomię z wrażliwością społeczną. Tak wygląda miejsce, którego partnerem jest Samorząd Województwa Pomorskiego.
- Strefa Grafiki i Plakatu – Digital Art (ul. Tkacka): Miejsce spotkań ze sztuką cyfrową – komputerowe plakaty, grafiki, witraże, iluzje i odważne kompozycje dla wielbicieli nowoczesnego designu. Ta cyfrowa przestrzeń wprowadza tradycję Jarmarku w świat fantastyki i nowych technologii .
- Uliczka Polskich Projektantów Mody (ul. Straganiarska): Unikalne projekty, odważne wzory i najnowsze trendy polskiej mody oraz dodatków – idealne dla tych, którzy chcą podkreślić swoją indywidualność .
- Strefa Kolekcjonerów (Przystanek Retro, ul. Długie Ogrody): Tu spotkasz kupców z całej Europy z antykami, starociami, porcelaną, szkłem, kartkami, obrazami, monetami i innymi historycznymi skarbami .
- Uliczka Artystyczne Podwale (ul. Podwale Staromiejskie i Grobla IV): Prace lokalnych twórców, rękodzieło, ceramika, bursztyn, autorskie akcesoria i dzieła sztuki – klasyczne i nowoczesne.
Cudeńka zakupione na Jarmarku św. Dominika będzie można wysłać do bliskich lub do swojego domu z 40% rabatem! Dzięki współpracy z ORLEN Paczką goście Jarmarku mają taką możliwość. Jak to działa?
- Wejdź na stronę nadaj.orlenpaczka.pl
- Wypełnij formularz i wybierz punkt odbioru, do którego ORLEN Paczka dostarczy paczkę
- Wybierz opcję „Generuję kod nadania”, zaznacz rozmiar paczki i użyj kodu JARMARK
- Opłać przesyłkę z 40% rabatem, a otrzymany kod nadania wyraźnie napisz na paczce
- Nadaj paczkę w automacie ORLEN Paczki
Uwaga! Cudeńka z Jarmarku zapakujesz bezpłatnie na stoisku ORLEN Paczki, a wyślesz je ze specjalnego, jarmarkowego automatu paczkowego na Skwerze Świętopełka.
JARMARKOWE ŚWIĘTA
Święto Chleba – tradycja, która łączy pokolenia
Święto Chleba odbędzie się 27 lipca na Skwerze Heweliusza. Jubileuszowa, 30. edycja trwać będzie od godziny 10:00 do 17:00. Na odwiedzających czekać będą degustacje wyrobów piekarskich i cukierniczych, konkursy z nagrodami, występy artystyczne (m.in. szanty z zespołem Trzy Majtki), atrakcje dla dzieci prowadzone przez Teatr Qfer oraz strefa konsultacji z dietetykami. To także okazja do spotkania z piekarzami i poznania tajników zdrowego pieczywa .
Strefa Miast i Regionów
Wielokulturowa przestrzeń spotkań, inspiracji i doświadczeń, w której miasta, regiony i państwa z całej Europy prezentują to, co najlepsze – dziedzictwo, wyjątkowe atrakcje i lokalne produkty. To wyjątkowe miejsce na mapie Jarmarku św. Dominika, gdzie każdy krok to podróż przez różnorodne kultury i tradycje. Stoiska promocyjne miast, regionów i państw – inspirujące do odkrywania nowych kierunków podróży. Można znaleźć w niej lokalne produkty z Polski i świata – rękodzieło, przysmaki, naturalne wyroby. Odbędą się degustacje, pokazy i występy oraz autentyczne spotkania z kulturą i tradycją – bezpośrednio od jej ambasadorów. To przestrzeń, w której spotykają się ludzie i historie, a różnorodność staje się wartością, którą można przeżyć i zabrać ze sobą. W strefie,w dniach 26-29 lipca pojawią się: województwo łódzkie, województwo pomorskie, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna ze swoimi Członkami, Cypr, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Wrocław.
Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej
Już po raz trzeci na Skwerze Heweliusza, podczas Jarmarku Św. Dominika, dojdzie do spotkania w ramach największego wydarzenia sektora ekonomii społecznej na Pomorzu. Celem Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej jest promocja szeroko rozumianej ekonomii społecznej, która najprościej ujmując, oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu). Wydarzenie stanowić będzie znakomitą okazję nie tylko do poznania różnych organizacji z sektora i zaznajomienia się z ich działalnością, ale również bezpośredniego wsparcia. Zapraszamy na nie 1 sierpnia.
Jarmark św. Dominika to wiele świąt i jubileuszy, o których organizatorzy będą informować na bieżąco. Wszystkie kulturalne informacje dostępne są na https://jarmarkswdominika.pl/program/
AmberSky – codzienna rozrywka dla młodszych i starszych
AmberSky jest tytularnym partnerem Przystanku Przygoda z AmberSky na Targu Rybnym. Zapewnia strefę stałych atrakcji dla całych rodzin: labirynty, gry, kubik sensoryczny, karuzelę, symulator VR, strefę relaksu, warsztaty kreatywne, ścianę marzeń i paszport poszukiwacza przygód. Na Ołowiance czeka słynne Koło Widokowe AmberSky oraz spinning coaster Wirujące Beczki.
Godziny otwarcia Jarmarku
Jarmark czynny jest codziennie od 10:00 do 20:00. W piątki i soboty stoiska gastronomiczne zapraszają do godz. 21:00 .
Szczegółowy program, aktualności i mapa atrakcji na: jarmarkswdominika.pl.
Do zobaczenia na największym letnim święcie Gdańska!
Przygotowanie Jarmarku św. Dominika nie byłoby możliwe także bez Partnera Jarmarku jakim jest Energa z Grupy Orlen.