XI MARATON SIERPNIOWY IM. LECHA WAŁĘSYXI Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy - to największe wrotkarskie zawody w Polsce. Nie tylko dla Fanów jazdy szybkiej na rolkach, ale także dla tych, którzy jeżdżą rekreacyjnie oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z małymi kółkami.

Tegoroczne zawody na dyst. maratonu będą również Mistrzostwami Polski we wrotkarstwie długodystansowym tj. w jeździe szybkiej na rolkach.

Wzorem roku ub. organizujemy także wyścig na dystansie „Fitness” – 10,7 km, dla tych, którzy nie czują się jeszcze przygotowani do startu na dystansie maratonu i półmaratonu, ale chcą poczuć dreszczyk emocji związany z rywalizacją.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy zawody na krótkich dystansach w zależności od wieku. Dla tych, którzy trenują w UKS-ach rywalizacja na dłuższych dystansach.

W tym roku do Gdańska zjadą Gwiazdy Światowego formatu w jeździe szybkiej na rolkach. Swoją obecność potwierdzili: Ewen Fernandez oraz Guillaume De Mallevoue z Rollerblade Team World Speed, którzy dodatkowo poprowadzą warsztaty z zakresu techniki jazdy szybkiej na rolkach. Na zaproszenie firmy Powerslide Polska do Gdańska przyjedzie także Bart Swings – lider Powerslide Matter Speed Team – obecnie najszybszy zawodnik świata. Zapowiada się ciekawy wyścig na dystansie maratonu.

Dla Fanów urban skatingu mamy także nie lada gratkę – na zaproszenie Rollerblade Polska do Gdańska zawita Danny Aldridge - światowej sławy Urbanskater, który poprowadzi warsztaty z jazdy freeskate/urban skating, a także wystartuje na dystansie fitness.

W programie także szkółka wrotkarska Roll4all, skate park, warsztaty z freestylu, wypożyczalnia rolek, pokazy Roller Derby oraz targi wrotkarskie, czyli najwięksi i liczący się w Polsce dystrybutorzy sprzętu wrotkarskiego i łyżwiarskiego: Zico Racing, Powerslide, Rollerblade, Bladeville , Plich Wyścigi, a także producenci strojów sportowych: Martombike oraz marka IDLG.

Bezpośrednim organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Twister Trójmiasto. Współorganizatorem zawodów jest Polski Związek Sportów Wrotkarskich.