Szpital tymczasowy w AMBEREXPO otwarty od 8 marca.

W poniedziałek, 8 marca uruchomiony zostanie szpital tymczasowy w halach AMBEREXPO. Decyzję taką podjął Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski w związku z przepełnieniem w pomorskich szpitalach – coraz większym obłożeniem łóżek covidowych i respiratorowych.

W środę, 3 marca Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował o wydaniu zgody na otwarcie szpitala tymczasowego w Gdańsku. Zrobił to na wniosek wojewody pomorskiego, Dariusza Drelicha ze względu na potrzebę uruchomienia dodatkowych łóżek covidowych i respiratorowych na Pomorzu.

Szpital uruchomiony zostanie w poniedziałek, 8 marca. Infrastruktura została udostępniona na bazie umowy zawartej na okres do końca 30 czerwca br.
Na oddziałach B1 i B2 (Hala B) dostępnych będzie 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Obsadę kadrową zapewnia szpital patronacki - COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Pragniemy podkreślić, że pracownicy i goście budynku AMBEREXPO mogą czuć się bezpieczni.
Szpital powstał zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Wdrożono rozwiązania zapobiegające rozprzestrzenianiu zakażeń (m.in. klasa hermetyczności obiektu 3), w tym osobne instalacje: wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne. Obszar szpitala tymczasowego spełnia rygory sanitarno-higieniczne – m.in. posiada śluzy oraz system kontroli dostępu. Dostęp do części zakaźnej szpitala mają tylko osoby posiadające specjalne karty. Nikt niepowołany nie ma do niej możliwości wejścia. Przejście pomiędzy częścią biurową, a częścią zakaźną szpitala nie jest możliwe.

Pacjenci dowożeni będą do Punktu Przyjęć (hala D) wjazdem od strony ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk. Logistyka szpitala została zorganizowana tak, że osoby postronne nie mają możliwości kontaktu z zarażonymi. Uruchomienie szpitala nie wpłynie też na działalność punktu szczepień. Kontakt do szpitala patronackiego www.copernicus.gda.pl.