Gdańsk gotowy do transportu na szczepienia

Od 25 stycznia uruchomiona zostanie możliwość transportu do punktów szczepień dla osób w wieku powyżej 70. roku życia z problemami w poruszaniu lub osobami z niepełnosprawnością, mających już wyznaczony termin szczepienia.

Tego dnia rozpoczną się również szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Osoby posiadające wyznaczony termin szczepienia przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień ze względu na kondycję ruchową, będą mogły skorzystać w Gdańsku ze specjalnie zorganizowanego transportu.

- To nie tylko dowóz, ale też usługa asystencka, czyli pomoc z wyjściem z domu, dotarciem do samochodu, dowiezieniem - mówi Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

- Miasto Gdańsk zachęca wszystkie osoby, które spełniają obecne kryteria do szczepień, żeby bez zwłoki, za pośrednictwem systemów rządowych, zapisywały się na szczepienia. Zachęcam osoby w wieku powyżej 70. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością do poinformowania punktów szczepień, w których są zapisani, o potrzebie skorzystania z transportu. Punkty te za pomocą dedykowanego formularza zgłaszają nam takie potrzeby, a my je zrealizujemy – tłumaczy Piotr Borawski Wiceprezydent Gdańska. – Wytyczne dot. grup, które możemy przewozić wskazane przez Wojewodę Pomorskiego zostały przez nas rozszerzone o osoby w wieku 70 lat, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności o kodzie O. Jest to nasz miejski wkład w skutecznym wsparciu rządu oraz gdańszczanek i gdańszczan w procesie szczepienia – dodaje.

KTO MOŻE ZGŁOSIĆ SIĘ NA BEZPŁATNY TRANSPORT NA SZCZEPIENIE?
  • osoby powyżej 70. roku życia, mających trudności w poruszaniu, bez możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie oraz osoby z niepełnosprawnością o kodzie O, przebywające na terenie Gdańska,
  • osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami, przebywające na terenie Gdańska,
  • osoby, które działają w imieniu wyżej wymienionych grup – bliscy oraz rodzina – posiadające niezbędne dane do zgłoszenia transportu.
Uwaga! Ważne jest, by zgłoszona osoba posiadała podstawowe możliwości poruszania się – transport nie dotyczy osób na co dzień nie poruszających się samodzielnie, które wymagają specjalistycznego transportu.

JAK ZGŁOSIĆ POTRZEBĘ TRANSPORTU NA SZCZEPIENIE?
  • podczas umawiania terminu szczepienia w trakcie rozmowy z punktem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) poinformuj o potrzebie transportu,
  • jeżeli jesteś już umówiony na szczepienie a nie informowałeś o konieczności transportu, można za pomocą formularza na stronie gdanskpomaga.pl/transport zgłosić taką potrzebę lub zadzwonić pod numer infolinii dot. transportów: 500 218 337, gdzie konsultant przyjmie zgłoszenie.
Z każdą zgłoszoną osobą skontaktują się pracownicy sztabu Gdańsk Pomaga w celu ustalenia niezbędnych szczegółów transportu.

Projekt realizowany jest w ramach akcji Gdańsk Pomaga, realizowanej przez Miasto Gdańsk, Fundację Gdańską oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu „SZCZEPIMY SIĘ” Narodowego Programu Szczepień realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

JAK UMÓWIĆ SZCZEPIENIE W DOMU?

Za realizację mobilnych punktów szczepień odpowiada NFZ Pomorski Oddział Wojewódzki. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości zachęcamy do kontaktu pod nr 58 32 18 620 lub adres e-mail biuro.wss@nfz-gdansk.pl.