SkillsPoland Gdańsk 2021 już w czwartek

Blisko 100 zawodników, 30 sędziów, 9 konkurencji i 2 dni konkursowe. Tak w skrócie można przedstawić rozpoczynający się w czwartek, 25 listopada SkillsPoland Gdańsk 2021. W AMBEREXPO uczestnicy walczyć będą o powołanie do kadry narodowej i udział w międzynarodowym finale WorldSkills Shanghai 2022.

SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim. W ciągu 2 dni zawodnicy zmierzą się z przygotowanymi zadaniami, aby wyłonić najlepszych z najlepszych w 9 konkurencjach:
  • florystyka,
  • frezowanie CNC,
  • fryzjerstwo,
  • instalacje sanitarne i grzewcze,
  • instalacje elektryczne,
  • meblarstwo,
  • mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych,
  • obsługa gości hotelowych,
  • stolarstwo.
- Bardzo się cieszę, że możemy być Miastem Gospodarzem tego wydarzenia. Konkurs jest skierowany do uczniów, studentów oraz osób pracujących. To niezwykła szansa pokazania swoich umiejętności, ale także zebranie dodatkowego doświadczenia - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Życzę powodzenia wszystkim uczestnikom, którzy będą mogli zaprezentować się w konkursie organizowanym w naszym mieście. Jestem pewna, że wśród nich jest mnóstwo talentów. Konkurencje, z którymi przyjdzie im się zmierzyć, znajdują się w obszarach, w których potrzeba nam zawodowców.

SkillsPoland to również panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, rządu, samorządu, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji.

- Samorząd Województwa Pomorskiego dużą wagę przywiązuje do zrównoważonego i dopasowanego do potrzeb pracodawców kształcenia kadr. Realizując przedsięwzięcie strategiczne „Kształtowanie sieci szkół zawodowych w regionie”, szczególną wagę przykładamy do promocji kształcenia zawodowego i zachęcania młodych ludzi do podejmowania nauki w szkołach zawodowych - mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Osoby biorące udział w konkursie udowadniają, że można osiągnąć sukces i realizować pasje dzięki rozwojowi zawodowemu, a impreza, dzięki szerokiej i otwartej dla publiczności formule przyczynia się do promocji zarówno regionu, jak i szkolnictwa zawodowego.

Najlepsi pojadą do Chin

Wygranie SkillsPoland Gdańsk 2021 będzie początkiem nowego rozdziału w życiu zawodowym uczestnika. Zwycięzca zostanie członkiem kadry narodowej, która poleci na międzynarodowy konkurs WorldSkills Shanghai 2022. Podczas rocznego cyklu przygotowań, będzie ona pracować z ekspertami w swojej branży.

- Każdemu członkowi kadry zostanie przydzielony trener i ekspert, którzy przygotują indywidualny kurs szkoleniowy. Jest to doskonała okazja, dla młodych ludzi na poznanie najnowszych technologii oraz na rozwinięcie sieci kontaktów, z potencjalnymi pracodawcami - mówi Katarzyna Jurkevic, dyrektor WorldSkills Poland. - Każdy zawodnik będzie mógł skorzystać z kursu języka angielskiego oraz szkoleń tzw. umiejętności miękkich np. z kreatywności, odporności na stres czy samodyscypliny.

WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupiają 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Dotychczasowe sukcesy

Pod koniec września w Austrii odbył się europejski konkurs umiejętności branżowych EuroSkills Graz 2021, którego uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Europy. Polska kadra narodowa wystąpiła w 16 konkurencjach. 3 naszych reprezentantów, z czego dwóch z województwa pomorskiego, powróciło do Polski z medalami.

- Z wykształcenia jestem "monterem kadłubów jednostek okrętowych" a na zawodach startowałem w konkurencji spawanie. Musiałem uczyć się wszystkiego na nowo. Gdy dostałem taką propozycję w Stoczni Gdańskiej, stwierdziłem, że lepiej znać parę zawodów, dzięki czemu jest się bardziej elastycznym pracownikiem - mówi Michał Formela z Żukowa, brązowy medalista w konkurencji spawalnictwo. - Moim zadaniem było pospawanie paru próbek z różnych materiałów. Musiałem wykonać to z jak największą precyzją. Sprawdzane były aspekty wizualne, jak i techniczne wykonanych spoin.

Osoby, które chciałyby obserwować zmagania w AMBEREXPO, proszone są o wypełnienie ankiety zgłoszeniowej na stronie internetowej wydarzenia. Wstęp bezpłatny.