Menu

KOT w miejscu Rudego Kota. Operator nieruchomości przy ul. Garncarskiej 18/20 w Gdańsku wybrany.

KOT w miejscu Rudego Kota. Operator nieruchomości przy ul. Garncarskiej 18/20 w Gdańsku wybrany.

Rozstrzygnięty został konkurs na operatora kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20 w Gdańsku. KOT, tak ma się nazywać nowy klub, który powstanie w miejscu „Rudego Kota”. Klub ma być kontynuacją bogatej historii poprzednika, ale w nowej odsłonie i formule dostosowanej do współczesnych, europejskich trendów. Operatorem, który zarządzać będzie nieruchomością przez okres 15 lat, została firma Sopocka Odessa.

Wraz z przekazaniem Międzynarodowym Targom Gdańskim SA budynku, w którym przez niemal pół wieku funkcjonował słynny klub „Rudy Kot”, zdecydowano o reaktywacji nieruchomości przy ulicy Garncarskiej 18/20. W taki sposób, by przywrócić w tym miejscu działalność kulturalno-rozrywkową.
Chcąc ożywić to doskonale znane w Gdańsku miejsce, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA zdecydowały o rozpisaniu konkursu na operatora nieruchomości przy ul. Garncarskiej 18/20. Konkurs ogłoszony został 9 kwietnia 2021. Termin przyjmowania ofert minął 31 maja. W wyznaczonym terminie wpłynęły trzy oferty, jedna z powodu niespełnienia warunków formalnych została odrzucona.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie dokumenty zostały poddane ocenie zgodności z regulaminem. Po weryfikacji wymogów formalnych i merytorycznych pozostałe dwie firmy zaprezentowały swoje oferty. W kolejnym kroku pierwszego etapu Komisja Konkursowa dokonała oceny ofert, uwzględniając następujące parametry:
- wystrój i aranżacja,
- program kulturalno-rozrywkowy,
- proponowana stawka czynszu,
- doświadczenie.

W punktacji, zdecydowaną większość uzyskała oferta firmy Sopocka Odessa prowadzona od 25 lat przez Ewę i Arkadiusza Hronowskich. Od początku swojej działalności firma związana jest z kulturą, rozrywką i gastronomią. Od 2000 roku Sopocka Odessa prowadzi w Sopocie Klub Środowisk Twórczych SPATIF, gdzie odbyło się ponad 1000 koncertów, przedstawień, performance, wystaw, pokazów filmowych, premier książkowych, muzycznych i filmowych czy spotkań autorskich. W 2013 roku Sopocka Odessa zainwestowała w rozwój klubu na terenach postoczniowych w Gdańsku-tak powstał największy na Pomorzu klub koncertowy, B90. Od 2019 roku firma jest właścicielem sąsiadującego z B90 klubu Drizzly Grizzly. W obu klubach, w sumie zorganizowano do tej pory prawie 800 koncertów. Arkadiusz Hronowski jest również udziałowcem Mystic Coalition – organizatora Mystic Festiwal, a także wielu koncertów odbywających się w największych obiektach w Polsce. Sopocka Odessa jest udziałowcem spółki SQUARE, operatora: Ulicy Elektryków, W4 Food Squat, Plener 33, Plenum i S1.

Firma kreuje i realizuje cykliczne wydarzenia filmowe i muzyczne. Współpracuje z wieloma ważnymi dla Gdańska imprezami takimi jak: Octopus Film Festiwal i Space Fest. Jest też właścicielem portalu Soundrive.pl.
Za prowadzoną działalność Sopocka Odessa została wielokrotnie nagrodzona Pomorskimi Sztormami Gazety Wyborczej, nominacjami do Skrzydeł Trójmiasta, czy nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego za wkład w kulturę Pomorza.
Uczestnik konkursu z największą liczbą punktów zakwalifikowany został do drugiego etapu, w którym negocjowane były zasady i warunki współpracy stron przy realizacji przedsięwzięcia oraz umowy. W składzie Komisji Konkursowej znaleźli się: przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Dyrektora Biura ds. Kultury UM Gdańsk, Rady Kultury Gdańskiej i Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

W opinii Komisji Konkursowej za zwycięską ofertą przemawiało:

- dostosowanie koncepcji do historycznego miejsca i nadanie mu klubowego charakteru,
- oryginalność pomysłu polegająca na podzieleniu całej przestrzeni na strefy. Wykorzystaniu przy tym inspiracji kulturą i specyfiki poszczególnych miast, których nazwy posłużą określeniu każdej z pięciu kondygnacji,
- zagospodarowanie całego budynku w tym piwnic,
- mniejsza ingerencja w wewnętrzną estetykę budynku np. wykorzystanie istniejącej cegły,
- wielofunkcyjność poszczególnych kondygnacji np. sala kinowa, która może wykorzystana jako sala wystawiennicza,
- aranżacja wyznacza różne obszary gastronomi (np. na parterze bar i cześć kawiarniano-przekąskowa) z zachowaniem ich funkcji i charakteru bez wzajemnej ingerencji,
- najlepsze warunki finansowe,
- najbardziej różnorodne i wielokierunkowe doświadczenie w prowadzeniu działalności kulturalno- rozrywkowej,
- powrót do ambitnej sceny kinowej o studyjno-dyskusyjnym charakterze -intelektualnym,
- różnorodna ofert muzyczna poparta wypracowanym doświadczeniem w branży muzycznej.

Głównymi autorami zwycięskiej koncepcji są Ewa i Arkadiusz Hronowscy. Klub KOT, będzie eklektycznym miejscem, spełniającym wszelkie aktywności związane z kulturą, rozrywką i biznesem. Kamienica posiadająca 5 niezależnych przestrzeni zamieni się w pięć różnych stref o różnym przeznaczeniu. Połączenie klubu, kawiarni, baru bistro, niewielkiej sceny koncertowej, kina i alternatywnych działalności. Wszystko wrośnięte w kulturę miejską. "Stworzymy miejsce, które nie będzie z nikim konkurować swoją ofertą programową ani stylem” – mówi Arkadiusz Hronowski. „Mając spore już doświadczenie w branży i aktywność w działaniach kulturalnych wykreujemy miejsce wyróżniające się na mapie trójmiejskiej kultury i rozrywki. W planach mamy wiele zupełnie premierowych aktywności takich jak: studyjne kino prowadzone z doświadczonymi partnerami czy cykl koncertów pod nazwą OFFSET, którego formuła będzie bardzo zbliżona do popularnego TINY DESK" dodaje Arkadiusz Hronowski.

Międzynarodowe Targi Gdańskie zobowiązują się do przeprowadzenia prac budowlanych doprowadzających wnętrze kamienicy do stanu deweloperskiego. Aranżacja i wystrój wnętrza leżą po stronie operatora. Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie działalności planowane jest na jesień 2022 roku.